6 Dzień Dobrych Uczynków :)

Wydarzenie dodał(a) Agnieszka Kubiczek

„Dobre uczynki są jak dobre poematy.
Można łatwo uchwycić, ku czemu zmierzają,
Lecz nie zawsze da się je racjonalnie wytłumaczyć.”
A.    Einstein

„6 Dzień Dobrych Uczynków”

w Miejskim Przedszkolu Nr 57 Im. Krasnala Hałabały w Katowicach.

Z inicjatywy Fundacji Ekologicznej „Arka” w dniu 19 maja w Miejskim Przedszkolu Nr 57 Im. Krasnala Hałabały w Katowicach zorganizowany został „VI Dzień Dobrych Uczynków”.

Ten wyjątkowy dzień, to uwieńczenie i podsumowanie całego roku, to dobra chwila, by się zatrzymać, pomyśleć co dobrego uczyniliśmy i co jeszcze dobrego możemy zrobić dla innych. Przecież dobre uczynki powinno się robić każdego dnia, w każdej chwili.

Tego dnia zadbałam o wytworzenie w społeczności przedszkolnej pogodnego klimatu. Odpowiedni dobór literatury, muzyki, oraz zabaw integracyjnych zainspirował przedszkolaków do okazania sobie nawzajem życzliwości, wywołał radość oraz chęć dzielenia się tym z innymi. W naszej placówce powstała „wytwórnia” serduszek, oraz uśmiechniętych słoneczek.

Setkami serduszek nawzajem się obdarzyliśmy, a słoneczka rozesłaliśmy po Polsce, do naszych zaprzyjaźnionych przedszkolaków, fundacji, redakcji, oraz wybranych chorych dzieci, poprzez Pocztę Marzycielską. Marzycielska Poczta, to akcja pisania tradycyjnych listów i kartek do chorych dzieci. Niektóre dzieci potrafią wielokrotnie wracać do takiej korespondencji. Czerpią z niej siłę do dalszej walki z chorobą. Takie listy stanowią także wsparcie dla rodziców tych dzieci: dają im one miłe poczucie, że na świecie jest wielu życzliwych ludzi. Mamy nadzieję, że zasiana iskierka dobroci, łańcuszkiem dobrych uczynków dotarła do wszystkich znajomych i potrzebujących.

W ramach podjętego przedsięwzięcia postanowiliśmy po raz kolejny wspomóc lokalne schronisko dla zwierząt. Nasza placówka przeprowadziła zbiórkę karmy, koców oraz innych rzeczy, które mogą przydać się potrzebującym czworonogom ze schroniska w Katowicach. W nasze działania włączyli się rodzice, którzy nie tylko wsparli schronisko, ale również zakupili dodatkowe roślinki do naszego przedszkolnego ogrodu. Już przedszkolacy zadbają codziennie o to, by pięknie wzrastały w naszym ogrodzie. W holu wejściowym przedszkola postawiliśmy „Drzewo Dobrych Uczynków”. Aby każdy dobry uczynek został dostrzeżony, zapisywano go na serduszkowych listkach. Z pewnością się domyślacie, że przepięknie zakwitło dobrymi uczynkami.

Stworzyliśmy warunki do działań twórczych. Dzieci z przyjemnością wzięły udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym pod tytułem „Dla środowiska” zorganizowanym przez Fundację „Arkę”.

Powyższe opisane działania były zaplanowane w ramach obchodu Dnia Dobrych Uczynków. Tak naprawdę, dobrych uczynków nie da się zaplanować do końca. Wobec tragedii, jaki spowodował żywioł powodzi, nie mogliśmy być obojętni. Zupełnie spontanicznie i z potrzeby serca ogłosiliśmy zbiórkę potrzebnych artykułów dla powodzian.

Akcja, już po raz trzeci organizowana w naszym przedszkolu uwrażliwia dzieci na potrzeby innych, pobudza do pozytywnych działań na rzecz przyrody i lokalnej społeczności. Mam nadzieję, że obchody Dnia Dobrych Uczynków w następnych latach przyniosą jeszcze więcej ciekawych pomysłów i działań. Z ciepłymi pozdrowieniami dla Wszystkich zaangażowanych w tegoroczny 6 Dzień Dobrych Uczynków

Agnieszka Kubiczek.

od Agnieszka Kubiczek