Światowy Dzień Pluszowego Misia :)

Wydarzenie dodał(a) Agnieszka Kubiczek

w Miejskim Przedszkolu Nr 57

im. Krasnala Hałabały w Katowicach

Dnia 24 listopada 2009 r. z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, w Miejskim Przedszkolu Nr 57 im. Krasnala Hałabały w Katowicach zorganizowano „Paradę misiów”.

Zabawę rozpoczęliśmy od poznania historii pluszowego misia, która zaczyna się już w roku 1902. Wtedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku. Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Michton wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Jak można się domyślać, pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory. I  od stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością.

Z tej okazji w naszym przedszkolu zaroiło się od pluszowych misiów. Były te zupełnie malutkie misie, które nosimy na szczęście w kieszeni czy też te wielkie, które trudno było nam objąć. Czy wreszcie te sławne misie o których mówi się wszędzie, niemal w każdej części świata jak: Kubuś Puchatek czy Miś Uszatek. Podczas „parady misiów”  w rytmie muzyki, dzieci kolejno prezentowały swoje pluszaki przyniesione z domu. W zabawie udział wzięły przedszkolaki z pięciu grup: Jeżyków, Jabłuszek, Jagódek, Jaskółek, Jarzębinek oraz gość specjalny – poetka, autorka bajek dla dzieci, laureatka w 2004 r. Kaszubskiego Turnieju o Srebrne Jajo Kolumba oraz inicjatorka Ogólnopolskiego Turnieju Twórczości Satyrycznej im. Aleksandra hr. Fredry - Alicja Ramus. Autorka przybliżyła przedszkolakom postać Misia oraz jego przyjaciół z własnego opowiadania pt. „Na Strychowisku”.

Przedszkolaki bardzo polubiły Panią Alicję, a jeszcze bardziej jej książki. I tak dzięki pluszowemu misiowi pozyskaliśmy nową przyjaciółkę – Panią Alicję, która obiecała częściej nas odwiedzać i czytać swoje opowiadania oraz wiersze.

Na zakończenie spotkania uczestnikom zabawy wręczono „misiowy”  order. Ten dzień był dla wszystkich naprawdę wyjątkowy i „misiowo” udany.

Damian F. Boral

Agnieszka Kubiczek