Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
Scenariusz zajęć: Zmysłami poznajemy jesień
Wpis został sprawdzony przez moderatora
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat: Zmysłami poznajemy jesień.
Cele ogólne:
-
rozwijanie umiejętności polisensorycznego poznawania świata
-
integracja nauczyciela i dzieci
-
pobudzanie aktywności dzieci
-
budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa
-
stymulacja percepcji wzrokowej, słuchowej, smakowej i węchowej
-
stymulowanie zmysłu dotyku
Cele operacyjne:
Dziecko:
-
zapoznaje się z zapachem związanym z jesienią
-
zapoznaje się z kolorem związanym z jesienią
-
zapoznaje się ze smakiem związanym z jesienią
-
dotyka darów jesieni
-
wystukuje rytm śpiewanej piosenki
-
naśladuje szum wiatru
-
spaceruje po ścieżce sensorycznej z darów jesieni (mchu, liści, gałęzi, żołędzi, szyszek, igieł)
Metody:
-
wykorzystanie elementów metody wielozmysłowego poznawania świata - „Poranny Krąg”
-
Metoda Integracji Sensorycznej
-
praktycznego działania
-
słowna
-
percepcyjne
Formy:
-
grupowa
-
indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
-
żółte i pomarańczowe materiały
-
lampka zapachowa (zapach lawendy)
-
olejek lawendowy
-
płyta CD odgłosy wiatru, piosenka o tematyce jesiennej, „Cztery pory roku Vivaldiego - Jesień”
-
miód
-
kasztany, liście, igły, gałęzie, żołędzie, szyszki, owoce, warzywa
Przebieg zajęć:
-
Zapalenie lampki zapachowej – zapach lawendy.
-
Śpiewanie piosenki powitalnej: „Witam Ciebie, witam Ciebie. Jak się masz? Jak się masz? Wszyscy Cię kochamy, wszyscy Cie witamy, bądź wśród nas. Bądź wśród nas.” (na melodię „Panie Janie”)
-
Nauczyciel opowiada o jesieni, pokazuje jej dary: kolorowe liście, kasztany, szyszki, owoce, warzywa, a następnie wspólnie z dziećmi wysłuchują nagrania odgłosów wiejącego wiatru.
-
Naśladowanie przez dzieci odgłosów wiatru.
-
Stymulowanie zmysłu dotyku poprzez dotykanie darów jesieni, rozpoznawanie darów przez dotyk z zamkniętymi oczami.
-
Stymulowanie zmysłu węchu – wąchanie owoców i warzyw.
-
Wysłuchanie i wystukiwanie rytmu piosenki pt. „Jesień, jesień, jesień.”
-
Zastosowanie bodźców smakowych – próbowanie miodu.
-
Spacer po ścieżce sensorycznej.
-
Relaksacja przy muzyce – „Cztery pory roku Vivaldiego – Jesień”.
-
Zakończenie zajęć – zgaszenie lampki zapachowej.
Zobacz wszystkie wpisy
od Monika Gumbisz
Wyślij wiadomość
do Monika Gumbisz
Scenariusze zajęć
Szukasz scenariuszy zajęć na różne okazje? Sprawdź naszą bazę gotowych scenariuszy.
bliżej MAX nowość
Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl