Przedszkolaków rady na elektroodpady

Wydarzenie dodał(a) Monika Murawska-Ślęzak

W Miejskim Przedszkolu w Białej Piskiej od wielu lat podejmujemy zagadnienia związane z edukacją przyrodniczą i ekologiczną, dlatego postanowiliśmy ukierunkować nasze działania w określonym celu, jakim jest zdobycie Certyfikatu Zielonej Flagi.
W kwietniu w ramach realizacji bloku tematycznego: PRZEDSZKOLAKÓW RADY, JAK SEGREGOWAĆ ODPADY, we wszystkich przedszkolnych grupach odbyły się  zajęcia, spotkania, warsztaty związane z odpowiednim postępowaniem z różnymi odpadami, ze szczególnym uwzględnieniem elektrośmieci. Dzieci z najstarszych grup, aby uświadamiać oraz zachęcać najbliższe otoczenie do prawidłowego postępowania z zużytymi sprzętami elektrycznymi i elektornicznymi, wykonały ulotki, plakaty, transparenty obrazujące prawidłowe postępowanie z elektroodpadami. Rysowały i kolorowały obrazki przedstawiające hasła typu: NIE WYRZUCAJ, NIE „CHOMIKUJ”, NIE ROZBIERAJ NA CZĘŚCI, ZANIEŚ DO PUNKTU ZBIÓRKI ZSEE. Na każdym piętrze budynku przedszkolnego zorganizowano  kącik informacyjny, w którym  umieszczone zostały wykonane przez dzieci plakaty i ulotki. Okazało się, że wielu mieszkańców naszego miasta i gminy nie wie, że od ponad roku funkcjonuje w Białej Piskiej Dobrowolny Punkt Gromadzenia Odpadów, do którego należy dostarczać zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne oraz inne niebezpieczne odpady.
22 kwietnia, czyli podczas Dnia Ziemi, ogłosiliśmy w naszej placówce zbiórkę elektroodpadów. Efektem zbiórki, która trwała dwa tygodnie, było zgromadzenie dużej ilości drobnych sprzętów elektrycznych i elektronicznych, wśród których znalazły się m.in.: telefony komórkowe, żelazka, suszarki do włosów, drukarki, radiomagnetofony, odtwarzacze dvd, zasilacze. Zebrany sprzęt przy pomocy członków rodzin naszych przedszkolaków dostarczyliśmy do Punktu Dobrowolnego Gromadzenia Odpadów.                        Zwieńczeniem naszych działań związanych z elektoodpadami był przemarsz przedszkolaków ulicami miasta i przekazanie przedstawicielom władz gminnych KODEKSU EKOLOGICZNEGO PRZEDSZKOLAKÓW Z MIEJSKIEGO PRZEDSZKOLA W BIAŁEJ PISKIEJ. Barwny korowód przedszkolaków wywołał wielkie poruszenie – przechodnie z zainteresowaniem czytali hasła niesione przez dzieci na transparentach: „KAŻDY PRZEDSZKOLAK DOBRZE WIE, CO Z ELEKTROODPADAMI ROBI SIĘ!”, „BATERIE I ELEKTROODPADY MAMY NA NIE DOBRE RADY, ODDAJEMY JE DO SPECJALNYCH POJEMNIKÓW, A NIE DO ZWYKŁYCH ŚMIETNIKÓW”, „SZKODLIWE MATERIE: TELEFONY I BATERIE ZBIERAJĄ WSZYSTKIE PRZEDSZKOLAKI DO SPECJALNEJ PAKI”, „JEŚLI W DOMU ZGROMADZISZ STARYCH SPRZĘTÓW WIĘCEJ, TO DO PUNKTU GROMADZENIA ODPADÓW, KTÓRY JEST ZA PARKIEM ZANIEŚ JE CZYM PRĘDZEJ!”.
Jesteśmy pewni, że dzięki naszej akcji mieszkańcy Białej Piskiej zaczną zdawać sobie sprawę z tego,  jak ważna jest racjonalna gospodarka odpadami niebezpiecznymi, takimi  jak elektroodpady, która pozwala chronić środowisko i świat, w którym żyjemy.

od Monika Murawska-Ślęzak

do Monika Murawska-Ślęzak