"Cygańskie tabory" w Zembrowie

Wydarzenie dodał(a) Alina Goworek

Słowo „Cyganie” pochodzi z jezyka greckiego, od nazwy wedrujacej po terenie Bizancjum sekty religijnej – Atinganoi, wsród której byli również wróżbiarze, a której tryb życia  bardzo podobny był do tego prowadzonego przez Cyganów. Tradycyjnym domem wędrujacych Cyganów był wóz i namiot. Wozy były dwojakiego typu: kryte płótnem lub drewniane, przypominajace wozy cyrkowe, lecz od nich lżejsze i mocniejsze. Pierwszy rodzaj wozów służył zazwyczaj tylko do jazdy, drugi również do spania. Zamożni Cyganie bogato zdobili swoje wozy. Malowali na nich ozdobne, wielobarwne wzory, a pod daszkiem umieszczali rzeżbione smoki. Wnętrze urządzone było tak samo, jak jednoizbowy dom. Podczas dłuższychpostojów Cyganie dodatkowo rozstawiali namioty.

To już ostatnia podróż w tym roku szkolnym przedszkolaków po egzotycznych krajach i kulturach innych narodów. Było kolorowo,skocznie poprzez taniec, grę i śpiew. Mam nadzieję, że udało nam się poprzez scenografię i stroje odtworzyć odpowiedni charakter i klimat społeczności Romów. Ach! cygańskie tabory, przy ogniskach wieczory....

Przed nami jeszcze Chiny, Indie oraz Egipt. Kto wie co jeszcze................ ?

od Alina Goworek

do Alina Goworek