"Przyszła do nas wiosna" - zajęcia otwarte

Wydarzenie dodał(a) Urszula Nowak

Dnia 24.04.2012r.w Przedszkolu Nr 2  w grupie dzieci 5-6 letnich odbyło się zajęcie otwarte. Jak zawsze rodzice nie zawiedli. Często zdarza się tak, że przychodzą oboje rodziców, zamiast rodziców – babcie (co mnie, jako wychowawczynię ogromnie cieszy). Tak było i tym razem.

„Przyszła do nas wiosna” – to temat, wokół którego dużo się działo podczas naszego spotkania. Czekając na rodziców, dzieci najpierw zespołowo, a później indywidualnie prezentowały swoje umiejętności i talenty wokalne przy mikrofonie. (W tym miejscu, aby usprawiedliwić dzieci, wspomnę, że niektóre dzieci wstydzą się prezentować przed swoimi rodzicami, a na zwykłych zajęciach robią to bardzo ładnie)

Następnie wspólnymi siłami przeczytaliśmy wiersz „Na wiosnę” jednocześnie ilustrując ruchem treść wiersza.

W kolejnej części zajęcia wykorzystałam świeże umiejętności i wiadomości zdobyte na szkoleniu z Panią Dorotą Dziamską. Dzieci maszerując wokół stolików przy piosence „Mała wiosna” rysowały w rytm muzyki zielone zygzaki raz prawą, raz lewą ręką. To były ćwiczenia manualne przygotowujące do nauki pisania w szkole. Następnie w rytm „Kankana” dzieci naśladując czynności nauczycielki wykonały „dziurki” w kolorowych kartkach, przy okazji ucząc się składać wg instrukcji kartkę papieru (sporo było z tym zamieszania ale i świetnej zabawy). Dzieciom bardzo spodobał się utwór Jacguesa Offenbacha. (po zajęciach jeszcze wielokrotnie go słuchaliśmy, czyli udało mi się zainteresować dzieci muzyką klasyczną). Papierowe dziurki wykorzystaliśmy do rysowania kolorowych plamek na wcześniej narysowanych zygzakach. A z plamek wspólnie z rodzicami przedszkolaki „wyczarowały” śliczne owady oraz kwiaty. Efekt pracy dzieci był zachwycający. Powstały cztery ukwiecone i pełne owadów wiosenne łąki.

Na koniec dziewczynki z grupy tanecznej zatańczyły słynny przebój Shakiry – „Waka, waka”- wszak już niedługo rozpocznie się Euro 2012 i gorączka piłkarska nie ominęła również naszego przedszkola.

Było bardzo miło, sympatycznie, niektórym wcale nie chciało się wychodzić z przedszkola, to bardzo mnie cieszy. A już na sam koniec wszyscy zostali poczęstowani słodyczami, które otrzymaliśmy od intendentki przedszkola.

A teraz podziękowania: Dziękuję rodzicom za liczne przybycie do naszej grupy, dziękuję Im również za zainteresowanie i docenianie tego , co robimy w przedszkolu, dziękuję dzieciom za aktywne uczestnictwo w zajęciu i szczególnie miłą, radosną  atmosferę. Dziękujemy pani intendentce za pyszne słodycze.

Piękne prace dzieci zostały zaprezentowane w kąciku dla rodziców, aby Ci, którzy nie mogli być razem z nami , mogli cieszyć się umiejętnościami i talentami swoich pociech.

Urszula Nowak

od Urszula Nowak