Książka dla szpitala 2010

Wydarzenie dodał(a) Anna Gąsowska

Akcja charytatywna „Książka dla szpitala”
w Przedszkolu nr 110 im. Warszawskiej Syrenki w Warszawie

Już po raz szósty zorganizowaliśmy akcję z zakresu edukacji humanitarnej pod nazwą „ Książka dla szpitala” polegającą na zbiórce używanych, ale niezniszczonych książek dla dzieci oraz płyt CD z bajkami dla małych pacjentów Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Gromadzenie darów rozpoczęliśmy w listopadzie i z radością obserwowaliśmy, jak nasi mali podopieczni oraz  ich rodzice z entuzjazmem zaangażowali się w zbiórkę książeczek i płyt dla chorych dzieci.

Jak ważne jest czytanie książek wiemy wszyscy, aktywnie włączamy się w kampanię społeczną „Cała Polska Czyta Dzieciom.”, uświadamiającą ogromną rolę czytania dziecku dla jego wszechstronnego rozwoju. Obcowanie z literaturą dla dzieci ćwiczy pamięć, uwagę, rozwija myślenie i wzbogaca  zasób słownictwa naszych pociech. Głośne czytanie służy redukowaniu napięć i stresów związanych z pobytem małego dziecka w szpitalu. Przebywając na oddziale szpitalnym często jest narażone na ból, przeżywa   lęk z powodu pobytu  w nieznanym otoczeniu. Szczególnie ważne jest czytanie książek dziecku choremu.   Przeczytana bajka przywraca uśmiech na twarzy dziecka  i choć na chwilę odwraca uwagę od problemów zdrowotnych.

Na początku grudnia dary wraz z kartami świątecznymi wykonanymi przez przedszkolaki zawiozłyśmy do Biblioteki Dziecięcej Zespołu Szkół Specjalnych nr 78

im. E. Szelburg- Zarembiny  w Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Na pamiątkę otrzymaliśmy pisemne podziękowanie wraz z książkami zawierającymi informacje o historii szkoły oraz wspomnienia pacjentów.

Celem akcji „Książka dla szpitala” było wzbogacenie  zbiorów znajdującej się tam  biblioteki oraz kształtowanie  umiejętności  dzielenia się z potrzebującymi. Kontynuacją działań charytatywnych był przeprowadzony w naszej placówce kiermasz kart świątecznych i ozdób bożonarodzeniowych wykonanych przez dzieci i nauczycielki, z którego  dochód został przeznaczony na leczenie młodej osoby zmagającej  się z  ciężką chorobą. Dzięki ofiarności i wielkiemu zaangażowaniu oraz  wsparciu rodziców naszych przedszkolaków, a także   pracowników przedszkola uzyskane środki finansowe  pomogą w  ratowaniu jej życia.

Czas przedświąteczny sprzyja budzeniu się ludzkiej wrażliwości i życzliwości. Nasila się empatia i zrozumienie dla osób potrzebujących wsparcia , chorych ,a tym samym uczy nas wszystkich , że naprawdę warto dać coś z siebie innym.

„Każde ludzkie cierpienie, każdy ból, każda słabość kryje w sobie obietnice wyzwolenia, obietnicę radości. Całe to cierpienie jest w świecie po to, żeby wyzwolić w nas miłość, ów hojny i bezinteresowny dar z własnego „ja” na rzecz tych, których dotyka cierpienie”

Jan Paweł II „ Pamięć i tożsamość”

A.G i M.Z

Książka dla szpitala