Nasze Sowy

Wydarzenie dodał(a) Barbara Rakowska

W  lutym 2010 r.  zainteresowani  informacją  na stronie internetowej ,,Bliżej Przedszkola” projektem ,,Sowy Polski", postanowiliśmy wraz z grupą wtedy jeszcze pięciolatków podjąć się przeprowadzenia działań związanych z konkursem ,,Sowi las. W ramach projektu odwiedziliśmy ścieżkę edukacyjną w Nadleśnictwie w Manowie. Tam wzięliśmy udział w lekcji przyrodniczej. Pan leśniczy przekazał nam wiele informacji z życia zwierząt żyjących w środowisku leśnym. Opowiedział nam o zwierzętach żyjących w tym rejonie leśnym-czaplach, a także o sowach, które tak bardzo nas zainteresowały. W miesiącach jesiennych zimowych oraz wiosennych odwiedzaliśmy pobliski las, gdzie podczas wycieczek dzieci rozpoznawały  nazywały znane drzewa, liście i owoce drzew, rozróżniały ptaki oraz ich głosy. Zorganizowaliśmy dla wszystkich grup z naszego przedszkola imprezę ,,Dzień Ziemi”.

W ramach  tych działań przyrodniczych dzieci posadziły drzewka w ogrodzie przedszkolnym, propagując przy tym hasła ekologiczne, odbyły konkursy przyrodnicze  przedszkolu. W trakcie zmagań przyrodniczych z grupą sześciolatków, grupa wykazała się ogromną wiedzą przyrodniczą. W naszej sali utworzyliśmy kącik książki przyrodniczej. Tam zgromadziliśmy książki  i czasopisma dotyczące ptaków chronionych-sów. Dzieci z wielkim zainteresowaniem  oglądały ilustracje i albumy, książki przyrodnicze i encyklopedie. Samodzielnie próbowały czytać informacje o tych pięknych ptakach. W ramach tematyki ,,Sowa huczy, choć jej nikt nie uczy” przedstawiłam dzieciom prezentację multimedialną. Dzięki niej mieliśmy możliwość usłyszenia odgłosów wydawanych przez sowy: puszczyka i uszatkę. Poznaliśmy znaczenie roli głosu, wzroku i słuchu dla sów i innych zwierząt. W ramach zajęć plastycznych dzieci wykonały pracę pt: ,,Najładniejsza maska sowia”. Korzystając z materiałów plastycznych: bibuła, wycinanki, kolorowe piórka, mazaki-wykonały przepiękne sowie maseczki. Podsumowując nasze wiadomości o sowach zorganizowaliśmy quiz wiedzowy ,,Sowa-ptak bez tajemnic”.

Grupa została podzielona na zespoły. Który zespół wykazał większą wiedzę nt. sów otrzymał więcej punktów. Dzieci chętnie uczestniczyły w konkursie, wykazały się dużą wiedzą przyrodniczą. Zadania do wykonania do wykonania były różne: ułożenie sylwetki sów z puzzli, zagadki, pytania z cyklu prawda czy fałsz .Podsumowaniem quizu było zliczenie punktów-klocków. W miesiącu listopadzie ogłosiliśmy konkurs dla rodziców na pomysłowe przebranie dla dzieci ,,Sowi bal”. Sowie stroje były różne. Wśród  różnych gatunków sów dostrzec można było: puszczyka, puszczyka uralskiego, pójdźkę, sóweczkę, uszatkę i włochatkę. Przed rozpoczęciem balu każde dziecko zaprezentowało swój strój, podało nazwę ,,swojej” sowy, opisało wygląd i cech charakterystyczne. Na koniec balu sześciolatki otrzymały odznakę ,,Przyjaciela sowy”, zobowiązali się do poszerzania swojej wiedzy przyrodniczej, a także przyrzekli opiekować się  i dbać o zwierzęta, chronić je i szanować.

od Barbara Rakowska

do Barbara Rakowska