Smacznie, zdrowo, marchewkowo!

Wydarzenie dodał(a) Elżbieta Utracka

„Smacznie, zdrowo, marchewkowo!”- pod takim optymistycznym hasłem odbył się tradycyjnie, jak co roku „Dzień Marchewki” w Samorządowym Przedszkolu nr 165 w Krakowie. Dnia 28 września wszystkie dzieci brały udział w zorganizowanym przez nauczycieli przedszkola „Dniu Marchewki”. W tym dniu dominowały barwy pomarańczu i zieleni w całym przedszkolu. Dzieci przebrane w stroje „marchewkowe” śpiewały, bawiły się przy muzyce, uczestniczyły w konkursach, no i oczywiście „chrupały” marchewki i piły sok marchwiowy. Punktem kulminacyjnym wydarzenia był wybór królowej i króla „Balu marchewkowego”. Po uroczystej koronacji, para królewska oraz wszystkie dzieci zatańczyły walca. Nie zabrakło również licznych rozmów o charakterze prozdrowotnym, które pokazały, jak wiele dzieci wiedzą na temat wartości odżywczych tego warzywa oraz wykorzystania jego w życiu codziennym. Szczególnie interesujący i ciekawy był pokaz procesu przygotowania soku z marchwi.

Dzieci mogły zobaczyć jak powstaje ten zdrowy sok, przygotowany przy użyciu sokowirówki, czego raczej nie doświadczają na co dzień, pijąc sok już gotowy kupiony
w butelce. Wszystkie dzieci bardzo dobrze się bawiły, a przy okazji wzbogaciły swoją wiedzę o wiele ważnych informacji. I tak oto w przyjemny, ciekawy sposób dzieci zdobywają wiedzę o otaczającej rzeczywistości. Tego dnia każdy mógł otrzymać przepis na ciasto marchwiowe, które można upiec w domu wspólnie z całą rodziną. A oto przepis: „Ciasto marchwiowe”

Składniki:
  • 1 i 1/4 szkl. oleju
  • 4 jaja
  • 2 szkl. drobno utartej marchewki
  • 2 szkl. mąki 2 szkl. cukru
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 łyżeczki cynamonu
  • 2 łyżeczki sody szczypta soli
  • orzechy
  • rodzynki
    polewa:
  • czubata łyżka kakao
  • 4 łyżeczki cukru łyżeczka masła
  • 2 łyżeczki zimnej wody

Sposób przygotowania:

Jaja utrzeć z cukrem na puszystą masę. Dodawać stopniowo mąkę i olej, na końcu marchew, proszek do pieczenia, sodę, cynamon, orzechy i rodzynki. Piec w temp. 180 st., ok. 40 min.

Polewa: wszystkie składniki połączyć i gotować na bardzo małym ogniu aż do rozpuszczenia cukru. Smarować zimne ciasto. Pyszne z serkiem waniliowym.

SMACZNEGO!

od Elżbieta Utracka