Działalność plastyczna przedszkolaków

Wydarzenie dodał(a) Agnieszka Romanowska

Aby dziecko mogło ciekawie i twórczo wypowiedzieć się o tym, co nas otacza, najpierw musi to poznać i przeżyć. Uczymy dzieci dopatrywania się piękna we wszystkich aspektach życia – w różnych detalach, w świecie przyrody i w działalności człowieka. Przy współudziale dzieci tworzymy kąciki plastyczne, w których oprócz materiałów i narzędzi rysunkowych, gromadzimy wiele nieużytków (np. butelki, słoiczki, pudełeczka po kremach, tacki styropianowe, doniczki itp.). Wykorzystujemy nierzadko materiały odpadowe, naturalne tworzywa przyrodnicze, które wzbogacają środki wyrazu artystycznego twórczości dziecka. Różnorodność i atrakcyjność stosowanych technik plastycznych oraz wykorzystywanie niekonwencjonalnych materiałów ze względu na możliwości przekształcania i zestawiania z innymi sprzyja stymulowaniu wyobraźni twórczej, podnosi atrakcyjność działań i zachęca do poszukiwania nieszablonowych rozwiązań.

Wytwory małych artystów odgrywają ważną rolę w estetyce wnętrza przedszkola i stanowią oryginalną dekorację ścian, szatni i innych pomieszczeń placówki. Przedszkole Miejskie nr 33 jest znane ze swoich niemałych osiągnięć artystycznych. Wystarczy wymienić udział w konkursach plastycznych, w których dzieci wielokroć odnoszą sukcesy – nagrody i wyróżnienia, nie tylko na szczeblu lokalnym czy wojewódzkim, lecz także ogólnopolskim i międzynarodowym. Zwycięstwa wychowanków to dla naszej placówki naprawdę powód do dumy. Dzieci 5,6-letnie przejawiające zainteresowania aktywnością plastyczną, poddające się pasji twórczej uczestniczą  na terenie przedszkola w bezpłatnych, dodatkowych zajęciach ,,Mały Artysta”, które prowadzę z koleżanką, bo ta dziedzina jest niezwykle nam bliska. Współpracujemy również na stałe z artystami – plastykami, p. Barbarą Krzemińską – Sobczyk i p. Renatą Ćwiek.

Pragnieniem nauczycieli Przedszkola Miejskiego nr 33 jest przygotowanie dzieci do udziału w życiu kulturalnym w przyszłości jako świadomego odbiorcy, a być może jako twórcy dzieł sztuki. Mam nadzieję, że podejmowane działania pozwalają dzieciom lepiej zrozumieć sztukę, poznać jej formy i doznawać wciąż nowych przeżyć. Wpływają pozytywnie na ich rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny.

Opracowała:
 Agnieszka Romanowska