Rodzinny konkurs Eko-Torba 2009

Wydarzenie dodał(a) Marzanna Joniec

Priorytetem Przedszkola Miejskiego nr 7 „Bajkowy Świat” jest świadome podejmowanie działań mających na celu troskę o najbliższe środowisko, w którym żyjemy. W nasze działania staramy się angażować nie tylko dzieci, ale całe rodziny.

W styczniu ogłosiliśmy w naszym przedszkolu konkurs na najciekawszy projekt i wykonanie ekologicznej torby na zakupy. Adresatami konkursu EKO - TORBA 2009  były rodzinne ekozespoły z naszego przedszkola. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na istotę świadomego dokonywania wyboru torby na zakupy, wykonanej z ekologicznych materiałów. Takie oddziaływanie ma przyczynić się na kształtowanie postawy świadomego konsumenta potrafiącego dokonać  słusznych wyborów. Ekolodzy od lat biją na alarm.

Wiadomo, iż torby foliowe są jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia środowiska, mogą rozkładać się nawet 400 lat. Wysypiska to nie jest jedyne miejsce gdzie zalegają torby foliowe. Niestety, często potykamy się o nie na ulicach naszego miasta. Unoszone podmuchami wiatru osiadają na gałęziach drzew, szpecąc je i odstraszając przelatujące ptaki. Dlatego też postanowiliśmy przyczynić się do promowania ekologicznego stylu życia. Możliwe jest to   dzięki owocnej współpracy z rodzicami naszych przedszkolaków.

Dzieci wraz z rodzinami miały zaprojektować i wykonać torbę na zakupy wielokrotnego użytku.Taka torba musi podlegać recyklingowi. Wszyscy uczestnicy wykazali się zadziwiającą pomysłowością. Były torby wykonane z kartonu, wiklinowej maty, a także uszyte z  płótna. W konkursie wzięły udział 24 rodzinne ekozespoły. Największą społeczność uczestniczącą w konkursie stanowiły dzieci z gr. I "Kubusia Puchatka". Wystawę prac można obejrzeć w holu naszego przedszkola.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez mamę Maksa Kazikowskiego z gr. I.  Mamy nadzieję że nasze działania  przyczynią się do ograniczenia używania jednorazowych toreb foliowych, a tym samym pomogą zadbać o nasze najbliższe otoczenie.

od Marzanna Joniec

do Marzanna Joniec