Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców Boże Narodzenie

Wydarzenie dodał(a) Milena Marciniak

Scenariusz zajęć otwartych w przedszkolu

15.12.2015 r.

„Ozdoby świąteczne”

Cele ogólne:

– wywołanie radości z powodu zbliżających się świąt oraz uczestnictwa bliskich osób we wspólnej zabawie,
– wzmacnianie więzi emocjonalnej w grupie przedszkolnej i w gronie rodzinnym;
– organizowanie sytuacji sprzyjającej wykorzystywaniu posiadanych sprawności i umiejętności.

Cele operacyjne:

Zakłada się, że dziecko:

– kulturalnie zachowa się w grupie przedszkolnej w obecności zaproszonych gości,

– podejmie aktywność zabawową i zadaniową,

– wymieni świąteczne tradycje (łamanie się opłatkiem, sianko pod obrusem, ubieranie choinki dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa).

Zakłada się, że rodzic:

– podejmie aktywność zabawową wspólnie z dzieckiem,

– włączy się w działania przedszkola wspierające rozwój dziecka,

– zintegruje się z innymi rodzicami i środowiskiem przedszkolnym.

Metody pracy:

słowna, czynna, oglądowa, elementy pedagogiki zabawy- Klanzy

Formy pracy:

zespołowa, zbiorowa, indywidualna, zabawy integracyjne

Środki dydaktyczne: obrazki: choinka, opłatek, Mikołaj, pasterka, Wigilia, szopka, gwiazda, prezent, kolorowe wycięte gwiazdeczki, nagrania z melodią kolęd, klej, kolorowy brokat, cekiny, kasza, ryż, szpilki, bombka styropianowa.

Przebieg zajęć:

1. Zapoznanie z celem spotkania.

Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia jest radosnym okresem w życiu każdego człowieka, zarówno dziecka, jak i osoby dorosłej. Nasze spotkanie zostało zorganizowane po to, aby czas ten był jeszcze przyjemniejszy. Proponujemy wam wspólne zabawy, które przybliżą dzieciom tradycje świąteczne, a także pozwolą nam lepiej się poznać. Pamiętajcie, że aby dobrze się czuć i bawić, trzeba być radosnym i uśmiechać się pięknie do wszystkich.

2. Powitanie z pedagogiki zabawy - Klanzy

"Witamy rodziców bardzo wesoło... teraz dla rodziców macha całe koło"

"Witamy dzieci bardzo wesoło...teraz dla dzieci klaszcze całe koło"

"Witamy bombeczki bardzo wesoło... teraz dla bombeczek ćwiczy całe koło"

3. "Zwyczaje Bożonarodzeniowe"- dzieci wymieniają znane im zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Nauczyciel przywiesza do tablicy obrazki.

Analiza i synteza wyrazów:

• choinka,
  • opłatek,
  • Mikołaj,
  • pasterka,
  • Wigilia,
  • szopka,
  • gwiazda,
  • prezent.

4. „Kolorowe  gwiazdeczki” – utrwalenie położenia gwiazdeczki w obrębie choinki przyczepionej do tablicy: wykonywanie poleceń według instrukcji nauczyciela:

• dwie gwiazdki pod choinką,
  • jedna gwiazdka po lewej stronie choinki,
  • trzy gwiazdki po prawej stronie,
  • jedna gwiazdka nad choinką,
  • dwie za choinką.

Nauczyciel pyta: ile jest czerwonych gwiazdek, ile niebieskich, ile żółtych, dzieci wspólnie przeliczają i pokazują tyle paluszków samo paluszków ile jest gwiazdek w danym kolorze.

5. Przedstawienie tematu zajęć: „Ozdoby świąteczne” –wykonanie ozdób choinkowych wraz z rodzicami, naklejanie na nie nasion, ziaren, koralików, wstążek. Przygotowanie materiałów Słuchanie kolęd i pastorałek. Zorganizowanie wystawki prac.

6. Zakończenie zajęć udzielenie pochwał i nagrodzenie wszystkich oklaskami. Podziękowanie dla rodziców za udział w zajęciach.

od Milena Marciniak

do Milena Marciniak