Little Ant goes to London w Przedszkolu nr 20 Karlika i Karolinki w Tychach

Wydarzenie dodał(a) Anna Andrzejczak

Spotkania z Małą Mrówką trwają w naszym przedszkolu już drugi rok. Cyklicznie, co tydzień odbywają się dwa zajęcia w każdej, z sześciu grup naszego przedszkola.

Kiedy wybierałam program, kierowałam się zasadą „dla każdego coś miłego i pożytecznego”, czyli taki program, a według niego taki układ zajęć i aktywności dziecka, aby miało ono możliwości wykorzystania wiodących rodzajów swojej percepcji. A zatem dla grupy dzieci, o różnych preferencjach, z mojego wieloletniego doświadczenia pedagogicznego wiem, że musiałam dokonać umiejętnego połączenia wszystkich aktywności, tak, aby każde dziecko znalazło „coś dla siebie”. To znaczy mogło dotknąć, usłyszeć, zobaczyć, pomanipulować na materiale dydaktycznym, zaśpiewać, potańczyć, odkryć, przeżyć – a przy tym, za każdym razem usłyszeć angielskie wzorce językowe, powtórzyć je, zapamiętać, a następnie swobodnie wykorzystywać je w każdej sytuacji swojego życia.

Tym bardziej więc z ogromną radością przystąpiliśmy do propozycji rozszerzającej nasz zasób wiedzy i umiejętności budowany dzięki pomysłom zawartym w programie Pani Katarzyny Janiszewskiej – Gold „English with Little Ant”, czyli nowym pomysłom zamieszczanym w miesięczniku „Bliżej Przedszkola” pod nazwą „Little Ant’s Adventures”.

W tej części „Little Ant goes to London” przydały się nam już poznane elementy kultury anglosaskiej realizowane w cyklu rocznym (m.in. lekcje o Misiu Padingtonie, Królowej) oraz słownictwo i zwroty, które w Module I, okazały się być bardzo pomocne. Dzieci, zwłaszcza starsze,  z łatwością używały odpowiednich zwrotów, komunikowały o swoich doznaniach, przeżyciach, pytały i odpowiadały – po angielsku! Dzieci młodsze z aplauzem przyjęły podróże po Londynie i parateatralne zabawy, m.in. Tea time „Herbatka u Królowej” Don't move! – „Mały Gwardianin”,  London Eye.

Wszystkim dzieciom, najbardziej jednak przypadła do gustu zabawa przeprowadzona do piosenki „London Bridge”, z której to zabawy dołączamy króciutki film i kilka fografii z naszych zajęć.

Dodatkowe zwroty i słówka oraz wyrażenia, użyte w scenariuszu zajęć „Little Ant goes to London”, dzięki genialności pomysłodawczyni (Pani Katarzyny Janiszewskiej - Gold) znowu okazały się strzałem „w dziesiątkę”!

Oprócz frapującej podróży samolotem do Londynu, zwiedzania zabytków i atrakcji, spotkania z Królową, wcielania się w różne postaci (mały gwardianin), aktywności ruchowych, tanecznych, wokalnych i zabaw (ta z pomysłem picia herbatki z Królową – genialna!) – nasi mali podróżnicy w naturalny sposób „podłapywali” nowe słownictwo i zwroty angielskie – w sposób łatwy i przyjemny, a co najważniejsze, tak bliski naturalnemu sposobowi (Catching language), jak dla dzieci angielskich w ich naturalnym środowisku!

Nie muszę chyba dodawać, że zajęcia cieszyły się ogromnym powodzeniem i na jednej lekcji sie nie skończyło. W miesiącu październiku powtarzaliśmy wybrane zabawy I wzbogacaliśmy o kolejne  elementy, by za każdym razem doskonalić język i znajomość kultury angielskiej.

Wykorzystując pomysł Pani Katarzyny Janiszewskiej-Gold  „Little Ant goes to London” oraz korzystając z pomocy dydaktycznych z miesięcznika “Bliżej Przedszkola” łacznie przeprowadziłam dodatkowych dwanaście zajęć w sześciu grupach naszego Przedszkola Nr 20 im. Karlika I Karolinki w Tychach, w miesiącu październiku i listopadzie 2016 roku.

Little Ant Goes to London

Przedszkolaki wraz z Małą Mrówką poznały wybrane zabytki Londynu, postaci będące symbolami Anglii oraz wybrane aspekty kultury Wielkiej Brytanii.

od Anna Andrzejczak

do Anna Andrzejczak