Wycieczka do tartaku

Wydarzenie dodał(a) Karolina Sławińska

Grupa Biedronek z Przedszkola nr 12 w Koszalinie we wrześniu realizuje projekt z innowacyjnego programu wychowania przedszkolnego Tablit pt. „DRZEWO”. Związku z tym wybrały się na wycieczkę do tartaku w Skibnie, by zobaczyć na własne oczy, co się dzieje ze ściętymi w lesie drzewami. Pan Sebastian najpierw zaprowadził nas na duże pole, gdzie leżało dużo ściętych drzew, policzyliśmy ich wiek, niektóre były bardzo stare. Są też one bardzo ciężkie więc przewożone są traktorami, mocno przywiązane łańcuchami. Następnie obserwowaliśmy jak wielkie pieńki wkładane są do maszyny z piłami, które tną je w różny sposób, na koniec wychodzą deski. W stolarni porównywaliśmy deski heblowane i nieheblowane oraz te, które są już po impregnacji. Widzieliśmy również wielki piec wielkości jednego pokoju, który mógłby ogrzać 60 domów. W tartaku ciepło z pieca potrzebne jest do osuszania desek, które wcześniej są zraszane, by w efekcie się nie wygięły. Na koniec wycieczki otrzymaliśmy w prezencie do naszego kącika o drzewie różne rodzaje drewna.

od Karolina Sławińska

do Karolina Sławińska