Współpraca studentek PWSZ z "Misiaczkami" w płockiej "14"

Wydarzenie dodał(a) Ewa Chylińska

W roku szkolnym 2015/2016 grupa „Misiaczków” z Miejskiego Przedszkola nr 14 w Płocku współpracowała ze studentkami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku, które odwiedzały przedszkolaki w ramach realizowanego z dziećmi cyklu „Spotkań z literaturą”.

Spotkanie 1 - O jesieni

2 października 2015 r. studentki prezentowały dzieciom wiersze o tematyce jesiennej. Spotkanie było okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych przedszkolaków i rozbudzania ich potrzeby kontaktu z książką, będącej inspiracją do zabawy i ciekawego spędzenia czasu. Studentki czytały maluchom wiersze popularnych autorów dla dzieci, dzięki którym dzieci poznały literackie opisy jesieni, m. in. Zdzitowieckiej, Wawiłow, Gellner, Bechlerowej, a także Broniewskiego, Czechowicza i Szelburg-Zarembiny. Misiaczki urozmaiciły spotkanie tańcem i śpiewem piosenek jesiennych, a w podziękowaniu za miłą wizytę, pokolorowały leśne zwierzątka, które podarowały studentkom na pamiątkę spotkania.

Spotkanie 2 - O wodzie

4 grudnia 2015 r. studentki przeprowadziły zajęcia o wodzie realizujące Ogólnopolski program edukacyjny firmy Żywiec Zdrój „Mamo, Tato, wolę wodę!". Zaprezentowały one Misiaczkom opowiadanie pt. „Zdrojek i zwierzęta”, na podstawie którego dzieci poznały przygodę Zdrojka i jego przyjaciół: Żabki, Motyla, Kaczki i Kota. Opowieść o wesołej wędrówce zwierząt była podstawą do wyciągnięcia przez maluchy wniosku, że woda jest potrzebna wszystkim i jest najważniejsza do picia. Po zabawie dramowej ilustrującej zachowania zwierząt, studentki przeprowadziły doświadczenia z wodą. Dzieci poznały zjawisko rozpuszczalności soli i cukru w wodzie i wzięły udział w zagadkach polegających na rozpoznawaniu smaku osłodzonej i osolonej wody. Następnie z zainteresowaniem obserwowały barwienie wody farbami plakatowymi, a także sposób tworzenia barw pochodnych: zielonej, pomarańczowej i fioletowej. Na zakończenie zajęć każdy Misiaczek otrzymał odznakę Wodnego Superbohatera.

Spotkanie 3 - O przyjaźni

20 stycznia 2016 r. studentki przedstawiły dzieciom bajkę Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Biała Królowa”. Dzięki ciekawemu przekazowi utworu w formie teatrzyku lizakowego ilustrowanego postaciami z bajki, maluszki miały możliwość poznania przygody Białej Królowej, władczyni Zimowej Krainy, która poszukiwała przyjaciela. Następnie dzieci na podstawie kolejnych obrazków ilustrujących bajkę, opowiadały jej treść i wymieniały cechy dobrego przyjaciela. Potem każdy Misiaczek z gotowych elementów wyklejał swojego bałwanka. Zajęcie miało na celu ukazanie dzieciom istoty przyjaźni, która pozwala tworzyć pozytywne kontakty społeczne, także w grupie przedszkolaków.

Spotkanie 4 - O Wielkanocy

23 marca 2016 r. studentki przeprowadziły zajęcia tematycznie związane ze Świętami Wielkanocnymi, podczas których dzieci wysłuchały wierszy o pisankach, kurczaczkach i barankach, a także obejrzały inscenizowaną wersję utworu Doroty Gellner pt. „Co to za wyprawa?” ilustrowaną sylwetami. Studentki zapoznały także dzieci z budową jajka surowego i ugotowanego oraz wykonały kraszanki do świątecznego koszyczka. Następnie Misiaczki wyklejały „Wesołe kurczaczki” i wspólnie bawiły się przy piosenkach wielkanocnych. Na zakończenie zajęć złożyły gościom życzenia świąteczne.

Spotkanie 5 - O bezpiecznych wakacjach

24 czerwca 2016 r. studentki rozmawiały z maluszkami o zbliżających się wakacjach oraz ich wyjazdach z rodzicami nad morze, w góry i na wieś. Studentki zapoznały dzieci z opowiadaniem Beaty Jaczewskiej pt. „Leniwe wakacje pracowitej mrówki”, z którego maluszki dowiedziały się, że po długim okresie pracy należy odpocząć w wakacje, żeby nabrać sił do kolejnej pracy. Po zabawie ruchowej „Jadą pociągi”, dzieci utrwaliły zasady bezpiecznego zachowania się podczas pobytu na plaży i kąpieli w morzu, a także wykonały rysunki o tematyce morskiej. Na zakończenie wizyty Misiaczki wręczyły studentkom podziękowania i otrzymały od nich pamiątkowe dyplomy za aktywny udział w zajęciach prowadzonych przez nie w ciągu całego roku szkolnego.

od Ewa Chylińska

do Ewa Chylińska