"Żyjemy w zgodzie z naturą"

Wydarzenie dodał(a) Agnieszka Siemieniako

W dniach 04.05.2016 r. – 08.06.2016 r. w Miejskim Przedszkolu nr 14 w Płocku realizowane były działania w ramach projektu ekologicznego pt. „Żyjemy w zgodzie z naturą”. Projekt ten brał udział w konkursie pn. „Wybierz zrównoważony styl życia” organizowanym w ramach obchodów Dnia Ziemi oraz Światowego Dnia Ochrony Środowiska przez Gimnazjum nr 6 w Płocku, Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku oraz Miasto Płock.

Celem projektu było kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego, uświadomienie jaki wpływ mają działania człowieka na stan środowiska przyrodniczego, wyposażenie w wiedzę dotyczącą racjonalnego korzystania z odnawialnych i nieodnawialnych zasobów przyrody. Wzięły w nim udział zarówno dzieci, jak i ich rodzice oraz pracownicy przedszkola.

W ramach projektu zostały zrealizowane następujące zadania:

• Zorganizowanie w holu przedszkola kącika ekologicznego ph. „Wybieram zdrowy, zrównoważony styl życia” -  zapoznanie dzieci, rodziców i pracowników przedszkola z pojęciem „Zdrowego, zrównoważonego stylu życia”.
  • Konkurs plastyczny dla rodziców i dzieci pn. „Woda źródłem życia” - kształtowanie postaw proekologicznych, uświadamianie znaczenia wody dla życia na Ziemi, wdrażanie do oszczędzania wody i dbania o jej jakość.
  • XLIV Rajd Ekologiczny – „Uśmiech Stokrotki i Niezapominajki”, którego celem było uwrażliwianie na piękno krajobrazu okolic Płocka.
  • Zajęcie otwarte dla rodziców w grupie V pt. „Jestem „Eko” – dbając o środowisko, dbam o swoje zdrowie”. Celem zajęcia było kształtowanie postawy proekologicznej – dostrzeganie konieczności szanowania przyrody, rozumienie tego, że żyjąc w zgodzie z naturą, aktywnie spędzając czas na łonie natury, dbamy o swoje zdrowie.
  • Wycieczka ekologiczna do Skansenu w Sierpcu - poznanie jak dawniej funkcjonowała zagroda wiejska, jakie korzyści przynosiła ludziom hodowla zwierząt zagrodowych, jakie gatunki kwiatów oraz warzyw uprawiały nasze babcie.
  • „Piknik rodzinny” ph. „Czyste powietrze – zdrowa rodzina”. Celem tego zadania było kształtowanie świadomości ekologicznej dzieci i dorosłych - uświadomienie wpływu zanieczyszczenia środowiska na zdrowie i jakość życia człowieka. Integracja społeczności przedszkolnej: dzieci, rodziców i pracowników.
  • „Dzień Zdrowej Żywności” – udział rodziców w przygotowaniu i degustacji zdrowych potraw - kształtowanie nawyków zdrowego odżywiania się: spożywania owoców, warzyw, nabiału i ograniczanie spożywania słodyczy.

Dnia 10 czerwca 2016 r. na placu Starego Rynku w Płocku odbyła się prezentacja projektów dla ogółu społeczeństwa. Podczas happeningu z okazji Dnia Ziemi pn. „Wybierz zrównoważony styl życia” będąca posumowaniem całego przedsięwzięcia.

od Agnieszka Siemieniako

do Agnieszka Siemieniako