W dalekiej Afryce

Wydarzenie dodał(a) Urszula Kura

W bieżącym roku szkolnym Przedszkole nr 9 im. Bursztynek w Koszalinie włączyło się w akcję Fundacji UNICEF "MALI uczniowie idą do szkoły". Wśród przedsięwzięć podjętych w ramach akcji przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach dotyczących podstawowych wiadomości na temat Afryki. Poznały między innymi florę i faunę Afryki, jej klimat, ogólne warunki życia mieszkańców tego kontynentu. Miały okazję szukać Afryki na mapach, oglądać albumy i zdjęcia, oczywiście o Afryce. Niewątpliwie na początku kontynent ten kojarzył się dzieciom z czarnoskórymi mieszkańcami i egzotycznymi zwierzętami, które my oglądać możemy tylko w zoo. Oprócz tej części zajęć, były też zajęcia dotyczące sytuacji afrykańskich dzieci. Ta część zajęć nie była już tak optymistyczna. Przedszkolaki poznały problemy, z jakimi borykają się mieszkańcy Afryki każdego dnia, w tym także problemy afrykańskich dzieci. Stąd przyszedł pomysł na wykonanie książki o Afryce, a także zbiórki i kiermaszu książek pod hasłem "Książka dla Afryki". Chcieliśmy bowiem choć w niewielkim stopniu pomóc afrykańskim dzieciom, przekazując im zebrane podczas kiermaszu pieniążki. Jednak największe wrażenie na wszystkich wywarło zorganizowane na podsumowanie akcji spotkanie. Było to spotkanie z byłym Misjonarzem- Panem Piotrem, który przez około 20 lat przebywał w Afryce, a dokładnie w Zambii, gdzie aktywnie włączył się w budowę szkół i nauczanie afrykańskich dzieci. Przywieziony przez naszego gościa "kawałek Afryki", w postaci zdjęć, filmów, eksponatów zaciekawił wszystkich. A opowiadania Pana Piotra utwierdziły nas w przekonaniu, że warto pomagać innym.

od Urszula Kura

do Urszula Kura