Tydzień hiszpański - SP Nr 38 Akademia Zielonego Misia w Krakowie

Wydarzenie dodał(a) Sylwia Gurgacz

W dniach od 13-17.04.2015 w naszym przedszkolu rozpoczęły się obchody tygodnia hiszpańskiego:

E viva Espania – witamy w Hiszpanii,  w którym wzięły wszystkie grupy przedszkolne z małego budynku. Głównym celem organizowanych zajęć było lepsze poznanie tradycji i kultury Hiszpanii, kraju z którego pochodzi nasz wolontariusz Alejandro Lombardia Suarez. W każdym dniu dzieci poznawały Hiszpanię jakiej do tej pory nie znały!
W pierwszym dniu przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną pt. "Gorąca Hiszpania" na podstawie której dowiedziały się, gdzie leży Hiszpania, jaki posiada herb oraz flagę. Poprzez zabawę ruchową Czasem słońce, czasem deszcz zapoznały się z warunkami klimatycznymi panującymi w kraju. Dowiedziały się również na czym polega hiszpańskie święto Corrida oraz obejrzały bajkę animowaną pt.; Byczek Fernando.

W kolejnym dniu przedszkolaki zapoznały się z muzyką hiszpańską. Na podstawie ilustracji obejrzały parę hiszpańską oraz określiły z jakich elementów składa się ich strój. Wysłuchały fragmentu utworu Carmen – Habanera (J. Bizeta) oraz zilustrowały go za pomocą ruchu. W tym dniu każda z grup przygotowała występ taneczny do wybranej przez siebie hiszpańskiej melodii, i tak Krasnoludki tańczyły do utworu pt. "Veo, veo", Smerfy  - "Chu, chu, ua", Tygryski - "Marsz Torreadora", Kangurki - "Spanish tango". Na wszystkie występy dzieci czekały z niecierpliwością! Na zakończenie dzieci wzięły udział w zabawach muzyczno – ruchowych prowadzonych przez p. Sylwię Gurgacz. Uśmiechu i radości nie było końca! Wszak po raz pierwszy od dawna tańczyliśmy w tak dużej grupie równocześnie. Po południu dzieci z starszych grup wysłuchały recitalu – gry na gitarze przygotowanej przez jednego z przyjaciół wolontariusza.

W następnym dniu przedszkolaki wysłuchały ciekawostek na temat kuchni hiszpańskiej. Największe zainteresowanie wzbudziły jednak obchody święta La Tomatina! W związku z poznanym świętem dzieci wzięły udział w wielu zabawach związanych z pomidorem np.; dokładały i ujmowały papierowe krążki zgodnie z treścią zadania; ugniatały w rytm melodii czerwoną kartkę tworząc z niej kulkę kształtem przypominającą pomidora; wzięły udział w zabawie ruchowej Pomidorowe dwa ognie oraz w bitwie na pomidory! Po emocjonującej bitwie dzieci przygotowywały hiszpańskie przekąski: Krasnoludki i Smerfy tapaz – kanapki, Tygryski i Kangurki - tortillę.

W czwartym dniu rozmawialiśmy na temat zawodu malarza. Poznaliśmy sylwetkę słynnego hiszpańskiego malarza Pabla Picassa oraz kilka jego obrazków. Oglądając je staraliśmy się wymienić jak najwięcej skojarzeń z nimi związanych. W zabawie ruchowej staliśmy się na chwilę malarzami, tyle że zamiast pędzla używaliśmy różnych części ciała np.; palców, nosa, głowy czy języka. Za pomocą figur geometrycznych ułożyliśmy ramkę do naszego obrazu według odpowiedniego rytmu. W zabawie plastycznej pt. "Jestem małym Picasso" stworzyliśmy abstrakcyjny obraz wykorzystując jedynie taśmę malarską i farby. Efekt końcowy był imponujący!

W ostatnim dniu poznaliśmy kluby sportowe Hiszpanii – Real Madryt, FC Barcelonę oraz ich czołowych piłkarzy. W zabawie słownej Jaki powinien być sportowiec podawaliśmy własne propozycje. Poniżej znajdują się odpowiedzi dzieci z poszczególnych grup:

Dzień sportowy wszystkie grupy zakończyły udziałem w zabawach ruchowych z elementami współzawodnictwa i rywalizacji! Gratuluje wszystkim drużynom i życzę wielu sukcesów w przyszłości!

Serdecznie dziękuję wszystkich, którzy włączyli się do obchodów tygodnia hiszpańskiego. Nauczycielom, rodzicom dzieciom, wolontariuszowi oraz jego przyjaciołom!

Sylwia Gurgacz

od Sylwia Gurgacz