Zielony ogródek u "Kubusiów"

Wydarzenie dodał(a) Anna Pederska

Na początku kwietnia dzieci z grupy Kubusia Puchatka postanowiły do swojej sali zaprosić Panią Wiosnę. Aby móc nią cieszyć oczy, w najbliższym otoczeniu założyły w kąciku przyrody zielony ogródek. Wspólnie z paniami zgromadziły potrzebne przybory: pojemniki, doniczki, drenaż umożliwiający usunięcie nadmiaru wody, ziemię, cebulki, nasiona. Przed przystąpieniem do pracy przedszkolaki poznały nazwy wybranych roślin, kolejne etapy siania, sadzenia, przesadzania i warunki potrzebne roślinom do wzrostu. Najpierw posadziły w doniczkach cebulki wiosennych kwiatów: hiacyntów i żonkili. Nie minęło kilka dni a na naszym parapecie zrobiło się zielono i radośnie. Następnie założyły hodowle kiełków, siały rzeżuchę, oraz sadziły cebulę na szczypiorek. Zasadziły również fasolę żeby przeprowadzić doświadczenie polegające na wyhodowaniu roślin na wilgotnym podłożu - gazie umieszczonej na słoiku wypełnionym wodą. Po zasianiu i podlaniu rośliny zostały umieszczone w kąciku przyrody, a dzieci pamiętały o ich podlewaniu oraz obserwowały ich wzrost.  Kiedy rośliny wyrosły nasz kącik przyrody zamienił się w mały wiosenny ogródek do którego wszystkie starszaki chętnie zaglądają. Teraz dzieci każdego dnia sprawdzają co się zmieniło w naszym małym ogrodzie - które rośliny wykiełkowały, jak bardzo urosły od poprzedniego dnia. Rodziców także zachęcam do zaproszenia wiosny do swojego domu. Na każdym parapecie znajdzie się miejsce na doniczkę, w której dzieci będą mogły samodzielnie w asyście rodzica zasadzić rośliny a potem patrzeć jak rosną. Wspólna praca zbliża, a dbanie o rośliny uczy odpowiedzialności i systematyczności.

od Anna Pederska

do Anna Pederska