Kolejna wizyta poetki Ewy Musiorskiej w Przedszkolu Miejskim Nr 3 w Jaworznie

Wydarzenie dodał(a) Anna Pederska

Rodzice na ogół rozumieją, że trzeba małym dzieciom opowiadać lub czytać bajki, recytować wierszyki, wspólnie oglądać z nimi kolorowe ilustracje w książkach. Ale jak to czynić, aby dzieci miały z tego powodu wiele radości i korzyści? Można sięgać do utworów, które pamiętamy z dzieciństwa, powinno się jednak także poszerzać lekturę maluchów o pozycje nowe współczesnych literatów- szczególnie o te z dosadną fabułą, pełnym serdeczności bohaterem, wyrazistym stylem wypowiedzi, elementami humoru i szczęśliwym zakończeniem w atrakcyjnym wydaniu.
Aby dziecko poczuło zainteresowanie książką musi zobaczyć podobne zachowanie w swoim najbliższym otoczeniu. Najważniejszymi przewodnikami po literaturze dla dzieci są generalnie rodzice. To oni powinni przekazywać dziecku pewne wzorce od najwcześniejszych lat - sięgając samemu po książkę i rozmawiając o niej. Nie należy jednak zapominać o tym,że zadaniem przedszkola jest aktywizowanie, scalanie i kontynuowanie podjętych wcześniej przez rodziców działań. Duże znaczenie ma to w jaki sposób czytamy dziecku, bowiem z mimiki, brzmienia głosu, gestykulacji osoby czytającej maluch czerpie dodatkową wiedzę o zdarzeniach i postaciach. Dlatego też po raz kolejny odwiedziła w tym roku nasze przedszkole w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom pisarka pani Ewa Musiorska. Trzeba podkreślić, że po arcymistrzowsku czyta głośno dzieciom, swoje opowieści, które są dla przedszkolaków cenną i pouczającą nauką ze względu na skarbnicę zawartych w nich ponadczasowych morałów. Przekazują dzieciom to co w życiu najważniejsze - miłość, przyjaźń, dobroć, wrażliwość na krzywdę i potrzeby innych. Biorąc pod uwagę predyspozycje rozwojowe dzieci poetka najpierw czytała krótsze utwory maluchom z grup Pszczółek i Krasnali, a potem dłuższe starszkom z Biedronek i Kubusia Puchatka. Autorka maluchom zaprezentowała ze swojej twórczości takie utwory jak: Mali przyjaciele, Kichajacy kotek, Podwórkowe plotki, a starszkom: O czarnym kotku, Wróbelek i sroczka, Jak dobrze zostać Świętym Mikołajem. Na pamiątkę spotkania można było nabyć książki wraz z autografem pani Ewy, z czego chętnie skorzystały przedszkolaki. Następne głośne czytanie z udziałem jaworznickiej poetki odbędzie się w styczniu. Czekamy na nie z niecierpliwością.

od Anna Pederska

do Anna Pederska