Witajcie w naszej bajce....

Wydarzenie dodał(a) Anna Pederska

Bajka to nierozłączny element dzieciństwa każdego dziecka. W czasach automatyzacji i komputeryzacji należy pamiętać o tak wartościowych utworach jak bajki i baśnie. Przesłanie zawartych w nich tekstów jest przejrzyste dla dziecka. Powiem krótko czytajcie nauczyciele dzieciom bajki i baśnie. Zajmują one bowiem w literaturze specjalne miejsce, a w wychowaniu dziecka ich rola jest niezastąpiona, zwłaszcza wywodzącej się z folkloru baśni. Pokolenia ludzi wszelakich społeczności, narodów i kultur w baśniach przekiazują uniwersalne i ponadczasowe prawdy o życiu, o tesknotach ludzkich, marzeniach, potrzebach, a także doświadczeniach dobra i zła. Nie ukrywają prawdy o tym, że w świecie obok dobra istnieje także zło, niesprawiedliwość, przemoc. Baśnie ukazują różne niebezpieczeństwa, pokusy związane z ludzkim życiem. Uczą zaradności, wytrwałości, odwagi, cierpliwosci w dążeniu do celu. Rozwijają wyobraźnię i pokazują jak dzielić się z innymi dobrem. Każde pokolenie ma swoją ulubioną postać bajkową, która poprawia samopoczucie, bawi i uczy.
Pamiętając o tym obchodziliśmy 5 listopada uroczyście w grupie starszaków Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu kolejny raz wybraliśmy się do biblioteki. Rozpoczeliśmy wspólne zabawy głośnym czytaniem i uzupełnianiem cytatów z bajek dla dzieci. Potem starszaki rozwiazywały zagadki na temat znanych bajek i ropoznawały po wylosowanych rekwizytach z wielkiego worka niespodzianek postacie bajkowe. Nie zabrakło zajęć plastycznych opartych na rozpoznaniu ukrytej postaci bajkowej w czasie kolorowania według podanego kodu obrazkowo- barwnego , do których przedszkolaki przystąpiły z ochotą. Dzień Postaci z Bajek zakończył się oglądaniem ulubionej bajki dzieci z serii Przygody Mikołajka. Przygoda z bajkami dała przedszkolakom możliwość stworzenia własnego systemu norm i zasd, ćwiczenia się w empatii, rozszerzenia samoświadomości.

od Anna Pederska

do Anna Pederska