Pozdrowienia z "Zielonego Przedszkola"

Wydarzenie dodał(a) Dorota Kamionka

W dniach 02.06. – 06.06.2014r. chętne przedszkolaki z grup „Smerfy”, „Gumisie”, „Krasnale” z Zespołu Szkół Przedszkola Publicznego nr 2 w Wolbromiu przebywały na tzw. „Zielonym przedszkolu” w Białce Tatrzańskiej. Jesteśmy jedynym przedszkolem w gminie, które organizuje takie wyjazdy dla przedszkolaków. Do tej pory „nasze” dzieci były już trzykrotnie w Poroninie, dwukrotnie w Rabce, jeden raz w Węgierskiej Górce, a jeden raz zmuszeni byliśmy odwołać wyjazd na dwa dni przed planowanym terminem powodu podtopień lokalnych w górach.
W tym roku naszym miejscem docelowym była Białka Tatrzańska. To malownicza miejscowość wchodząca w skład gminy Bukowina Tatrzańska. Białka  jest doskonałym miejscem na wypoczynek w górach. Liczne szlaki turystyczne pozwalają bliżej poznać ich urok, klimat i mieszkańców.
23 odważnych przedszkolaków spędziło tydzień z dala od rodzinnego domu. Był to pierwszy egzamin z samodzielności i próba charakteru. Wszyscy zdali ten egzamin bardzo dobrze. Zresztą nie było zbyt wiele czasu na tęsknotę za rodzicami. W trakcie pobytu bowiem organizowaliśmy dla naszych podopiecznych piesze wycieczki po okolicy, zajęcia ruchowo – rekreacyjne na świeżym powietrzu, dyskotekę. Poza tym mieliśmy autokarową wycieczkę do Zakopanego: przejazd z Białki do Zębu, przejście na Gubałówkę, zjazd kolejką z Gubałówki, zwiedzanie Muzeum Tatrzańskiego, spacer po Krupówkach, zwiedzanie Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej. Poza tym mieliśmy zajęcia na basenach termalnych, spotkanie z góralkami i zajęcia z malowania na szkle, zabawy na terenie Ośrodka Kultury w Poroninie, ognisko z pieczeniem kiełbaski i inne atrakcje. Trzeba przyznać, że górskie powietrze sprawdziło się jeszcze raz. Wszystkim dzieciom dopisywał apetyt i pyszne posiłki znikały szybciutko. Przyczyniła się do tego również kuchnia naszej pani gospodyni. Była rewelacyjna! Mimo, że pogoda nas nie rozpieszczała, to znalazły się chwile ze słońcem, które pozwalały na zabawę i wycieczki na świeżym powietrzu i podziwianie panoramy Tatr. Wszyscy wróciliśmy do domu cali i zdrowi, ale zmęczeni i pełni wrażeń. Wszystkie dzieci stwierdziły, że pojadą znów za rok, ale nie wcześniej – bo jak twierdzi większość z nich – muszą się nacieszyć rodzicami. Jedna tylko uczestniczka zastanawia się nad ponownym wyjazdem. To duży sukces dla organizatorów tego wyjazdu. Dziękujemy rodzicom za zaufanie, którym nas obdarzyli powierzając swoje pociechy, a dzieciom możemy podziękować za to, że były sobą i dobrze się z nami bawiły.
A inne przedszkola zachęcamy do organizacji takich wyjazdów. Nie twierdzę, że jest to praca łatwa dla organizatora i opiekunów. Obowiązków jest bowiem bardzo dużo, a odpowiedzialność jeszcze większa. Dodam tylko, że początkowo jeździłyśmy na 7 dni, ale w tym roku wybraliśmy się na pięć dni i okazał się to czas optymalny. Poza tym nie zabieramy ze sobą rodziców. Nie dlatego, że Ich nie chcemy, ale ze względów organizacyjnych. Wychodzi to jednak wszystkim na dobre. Proszę wierzyć, że nieoceniona jest radość dzieciaków, duma rodziców z ich samodzielności, pozytywne opinie o naszych działaniach w środowisku.

Dorota Kamionka
 Nauczyciel Zespołu Szkół