W KRAJU ORŁA BIAŁEGO - PRZEDSZKOLE MALY TURYSTA ELBLAG

Wpis dodał(a) Anna Piotrowska

W KRAJU ORŁA BIAŁEGO – Bliżejprzedszkolny projekt edukacyjny POSZUKIWACZE PRZYGÓD podczas jego realizacji przedszkolaki z gr. II i III miały okazję kształcić wartości patriotyczne. Był on przeprowadzony w dniach od 07.05 do 11 maja 2018 roku. Przez cały tydzień dzieci poznawały tradycję i kulturę własnego kraju, zapoznawały się z symbolami narodowymi i miejscami charakterystycznymi dla Polski. Oglądanie filmu edukacyjnego o „Symbolach narodowych”, śpiewanie piosenki „Jesteśmy Polka i Polakiem”, następnie „Marsz biało - czerwony” – spacer ulicami Elbląga z flagami. Wycieczka następnego dnia do Gdańska również wpisała się w nasza tematykę – poznaliśmy uroki nadmorskiego miasta. W kolejnych dniach był Festiwal Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej zorganizowany przez Klub PWD i nasze przedszkole, gdzie grupa III brała czynny udział, a do naszej grupy przyszli z patriotycznym repertuarem dzieci z zaprzyjaźnionej zerówki Z SP 12 śpiewając nam pieśń „Palac Michla”. Jednym z najważniejszych celów projektu było kształtowanie poczucia przynależności narodowej i postaw patriotycznych. W tych dniach nie mogło również zabraknąć zajęć poświęconych wzbogacaniu wiedzy na temat Elbląga i najbliższego otoczenia. Dzieci w ramach projektu słuchały legend – Spotkanie ze st. chor. Arkadiuszem K. – poznaliśmy legendę „O Lechu. Czechu i Rusie”, utrwalaliśmy postawe do Hymnu Państwowego, zaśpiewaliśmy piosenkę  „Defilada”, układały puzzle przedstawiające różne regiony Polski, rozwijały umiejętność pracy zespołowej podczas różnych konkurencji sportowych i zadań związanych z Polską. Uwieńczeniem wszystkich działań był Festyn Mundurowy zorganizowany przez Pułk Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód. Pokazy wyszkolenia psów służbowych, walki, sprzętu bojowego, występ Orkiestry, udział w rekonstrukcji Drogi Ostrzeliwanej, gdzie mogliśmy przeżyć emocje towarzyszące podczas wojny. Mogliśmy wsiąść do wojskowego transportera, zajrzeć do więziennej celi, wspiąć się po strażackiej drabinie, i poczuć orzeźwienie wody ze strażackiego węza. Powstała również galeria prac plastycznych, zatytułowana "POLSKA- NASZA OJCZYZNA” – godło Polski, flagi, mapa naszego kraju z uwzględnieniem najważniejszych miast. Projekt edukacyjny "W KRAJU ORŁA BIAŁEGO” spodobał się wszystkim jego uczestnikom, którzy z zaangażowaniem  brali w nim czynny udział. Podczas realizowania projektu na bieżąco wykorzystywaliśmy pomoce dydaktyczne zamieszczone w czasopiśmie Bliżej Przedszkola - plakaty, zabawy, ilustracje oraz piosenki i wiersze.

Poszukiwacze Przygód - W kraju orła białego

Podczas realizacji tego projektu przedszkolaki pielęgnowały wartości patriotyczne.

od Anna Piotrowska

do Anna Piotrowska