Mamy swoje prawa

Wpis dodał(a) Anna Lotka

W dniach 20.11.2017 r. – 24.11.2017 r. dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 90 w Łodzi uczestniczyły w realizacji projektu o prawach dziecka. W projekcie wzięły udział wszystkie grupy wiekowe. Wiodącym celem projektu było kształtowanie postawy akceptacji i szacunku dla innych.

Podczas zajęć organizowanych w ciągu dnia dzieci poznały własne prawa, rozwijały uczucie empatii, dowiedziały się że różnice między ludźmi są naturalne i że wszyscy mają równe prawa. Ponadto dzieci zostały uwrażliwione na potrzeby drugiego człowieka, kształtowały postawy tolerancji i wzajemnego szacunku. Co więcej dzieci wzbogaciły wiedzę na temat funkcjonowania osób niepełnosprawnych w społeczeństwie, a także dowiedziały się, że różnice między ludźmi sprawiają, że każdy jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Ponadto nasze dzieci poszerzyły wiedzę na temat ludzi żyjących w różnych stronach świata, między innymi zapoznani zostali z charakterystycznymi cechami mieszkańców różnych krajów, z mapą świata i nazwami kontynentów.

Po całym tygodniu zajęć dzieci wiedzą jak należy odnosić się do innych, jakie mają prawa. Słuchały licznych opowiadań, wierszy związanych z prawami dziecka, tolerancją, szacunkiem do innych. Dzieci poznały język migowy, mogły zobaczyć, dotknąć znaków, które są umieszczane na różnych przedmiotach takich jak opakowaniach po lekach, pieniądzach dla osób niewidomych. Przede wszystkim dzieci dowiedziały się, że każdy bez względu na wygląd, pochodzenie, czy nawet imię każdy jest inny ale wszyscy są równi.

Podczas zajęć plastycznych dzieci kolorowały kolorowanki przedstawiające prawa dziecka, wyklejały serca jako symbol prawa do miłości, wykonały książeczkę z prawami. Dzieci uczyły się  piosenki o prawach dziecka, co więcej oglądały film o tolerancji. Wychowankowie naszego przedszkola swoją postawą oraz zachowaniem pokazali, że są tolerancyjni, że mają w sobie dużo empatii oraz szacunku do innych.

Poszukiwacze Przygód - W krainie tolerancji

Podczas realizacji tego projektu przedszkolaki przekonały się, że każdy z nas jest inny, ale dlatego każdy z nas jest wyjątkowy.

od Anna Lotka

do Anna Lotka