„Nauka pierwszej pomocy krok po kroku”

Wpis dodał(a) Anna Pederska

W piątek 8 września w ramach  obchodów „Światowego Dnia Pierwszej Pomocy” dzięki inicjatywie nauczycieli: A. Pederskiej i A. Kowalczyk na terenie Zespołu  Szkół  nr 3 w Jaworznie odbyły się warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Warsztaty przeprowadził p. Daniel Tarasek prowadzący wolontariat SURSUM CORDA z SP 8  z oddziałami gimnazialnymi Dąbrowa Narodowa wraz z wolontariuszami: M. Michalik, G. Jazowską, M. Ziemianek i K. Kowalczyk. Udzielanie pierwszej pomocy jest obowiązkiem każdego człowieka. Jednak zazwyczaj w sytuacjach  zagrożenia życia wiele osób  nie wie jak się zachować i jak pomóc innym, którzy potrzebują  ratunku. Wiele osób boi  się lub nie posiada wystarczającej wiedzy i umiejętności aby podjąć podstawowe czynności ratujące życie. Działania takie nie są trudne, może się ich nauczyć każdy i wykonać zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe , dlatego należy wprowadzać  tematykę pierwszej pomocy już w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej  oswajając  z nią najmłodszych. Dzieci często nie posiadają oporów i nie odczuwają lęku, działają instynktownie. Z tego powodu  już od najmłodszych  lat powinno się je uczyć jak pomóc innym  w sytuacjach zagrożenia życia, a wtedy na pewno opanują lekcje ratowania życia na szóstkę. Podczas zorganizowanych warsztatów, dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zadławień i krwotoków z nosa. Wiele emocji wywołał pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci pod czujnym okiem ratownika i wolontariuszy mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostały zapoznane ze sposobem układania osoby poszkodowanej w pozycji bezpiecznej  i utrwaliły znajomość numerów alarmowych. Warsztaty miały  na celu kształtowanie wrażliwości i otwartości na potrzeby innych  i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku  nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże ważnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia.  Po tej lekcji dzieci na pewno wiedzą, jak się zachować w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc. Wystarczy poszkodowanego położyć w bezpiecznej pozycji, przykryć czymś ciepłym i zadbać o to by był spokojny. Potem wezwać karetkę lub powiadomić kogoś dorosłego o zdarzeniu. To ostatnie zadanie warsztatów z pierwszej pomocy, którego nauczyły się przedszkolaki 5,6-letnie z MP3 i dzieci z klas I, II, III SP10 w Jaworznie.

od Anna Pederska

do Anna Pederska