Realizacja projektu edukacyjnego - poznajemy pracę technika weterynarii

Wpis dodał(a) Agata Lelo-Stogowska

W dniu 6 listopada dzieci z Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie zostały zaproszone na wirtualną wycieczkę do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Świnoujściu, której przewodniczką była pani Dominika Kołakowska pracująca w schronisku. Celem spotkania było wzbudzenie empatycznego stosunku do zwierząt, świadomości praw zwierząt, konieczności ich respektowania, a także prezentacja codziennych czynności związanych z opieką nad zwierzętami.

Poznanie pracy opiekuna psów i kotów oraz prezentacja zawodu technika weterynarii to zadania wynikające z realizacji projektu edukacyjnego „Poznajemy wybrane zawody – szukamy własnej drogi do spełnienia marzeń”.

Dzieci z wszystkich grup wiekowych zostały zaproszone na salę widowiskową, by tam w obecności kota Majkiego oraz psa Abi, ilustracji zwierząt oraz akcesoriów używanych przez zwierzęta na co dzień, m.in. drapaka, kuwety, zabawek, obejrzeć prezentację przedstawiającą pomieszczenia w schronisku dla bezdomnych zwierząt. Dzieci miały okazję zobaczyć, m.in. kociarnię, izolatkę dla chorych kotów oraz kocią wolierę. Mogły zapoznać się również z codziennymi czynnościami, które wykonuje opiekun kotów, np. karmi, sprząta, podaje leki, jest z nimi, obserwuje i służy pomocą, gdy jest taka potrzeba.

Pani Dominika pokazała również jak wygląda strzykawka, kroplówka, igły, wenflony, kuwety oraz inne akcesoria niezbędne w pracy opiekuna i technika weterynarii. Dzieci miały za zadanie odszukać na swoim ciele żyły, linie papilarne, mięśnie. Przeliczały ilość palców u rąk i nóg i porównywały jak to wygląda u zwierząt. Zainteresowanie wzbudziły ciekawostki o psach i kotach, m.in. niepowtarzalne linie na kocich nosach, które tworzą unikalny wzór, tak samo jak linie papilarne u człowieka, brodawki na kocim języku, wibrysy, kufy, trufle, fafle oraz tufki. Kto chce wiedzieć, co oznaczają wyżej wymienione nazwy musi przyjść do naszych przedszkolaków, bo one już to wiedzą.

Poznanie otoczenia przyrodniczego w przedszkolu powinno opierać się na bezpośrednich doświadczeniach i przeżyciach, gdyż tylko to gwarantuje prawidłowości poznania i możliwości wyrabiania właściwego stosunku do przyrody i zwierząt. Dlatego poznanie zwierząt podczas pracy z psem Abi – komendy: siad, leżeć, daj łapę, zostań, do mnie oraz kontakt z kotem Majkim miało charakter konkretny i przebiegało z bezpośrednim zetknięciem dzieci ze zwierzętami.

W trakcie takich spotkań dzieci budują swoje kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych. Przedszkolaki miały również okazję do ćwiczeń praktycznych odnoszących się do przyjmowania bezpiecznej postawy w sytuacji zagrożenia ze strony psa. Spotkanie promowało również ideę adopcji zwierząt przebywających w schroniskach, a także zbiórkę darów na potrzeby zwierząt. Czy zwierzęta mogą jeść ludzkie jedzenie? Czy koty lubią mleko? Czy kot powinien mieć dzwoneczek na szyi? Jak witają się psy? Co robi opiekun kotów w schronisku? Kto może podawać kroplówkę choremu kotu? Na te i inne pytania dzieci wspólnie z panią Dominiką szukały odpowiedzi w trakcie spotkania.

Działania praktyczne w połączniu z rozmową ukierunkowaną na wzbogacenie wiedzy odnoszącej się do zabiegów profilaktycznych wobec zwierząt, kształtują odpowiedzialność za ich zdrowie oraz komfort życia. Stałym elementem podejmowanych działań edukacyjnych w przedszkolu jest ukształtowanie u dzieci świadomego stosunku do świata zwierząt. Korzystanie z wiedzy i doświadczeń osób pracujących bezpośrednio ze zwierzętami jest źródłem dodatkowych i istotnych wartości, wpływających na jakość działań edukacyjnych oraz ich efektów.

Pani Dominice Kołakowskiej w imieniu dzieci dziękujemy za szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz zwierząt oraz wielkie serce, które im pani ofiaruje, a w imieniu zwierząt prosimy dorosłych o włączenie się w zbiórkę na potrzeby Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Świnoujściu. Dziękujemy również kierownictwu schroniska za wspieranie i urozmaicenie działań wychowawczo-dydaktycznych realizowanych w Publicznym Przedszkolu „Promyk Słońca” w Dziwnowie w ramach projektu edukacyjnego „Poznajemy wybrane zawody – szukamy własnej drogi do spełnienia marzeń”, ukierunkowanych na poznanie pracy w schronisku, wzbogacenie wiedzy na temat cech charakterystycznych dotyczących zachowań i wyglądu psów oraz kotów, propagowanie zachowań zapewniających bezpieczeństwo w kontaktach ze zwierzętami oraz kształtowanie empatycznej i odpowiedzialnej postawy wobec zwierząt.

Zapraszamy wszystkich chętnych do włączenia się w to wspaniałe dzieło jakim jest pomoc. Informacja o współpracy ze Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt w Świnoujściu oraz zbiórce na potrzeby zwierząt znajduje się w przedszkolnej szatni w każdym boksie grupowym.

Z pozdrowieniami dla Sympatyków

Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie