Sprawozdanie z projektu - Przedszkole nr 3 im. Matki Polki w Raciborzu

Wpis dodał(a) Malwina Maciejczyk

Sprawozdanie z realizacji projektu pt. „Piękna Nasza Polska Cała”

Tej jesieni w naszej placówce podjęto się realizacji projektu pt. „Piękna Nasza Polska Cala”. Udział wzięły w nim dwie najstarsze grupy przedszkolaków, tj. 5cio i 6cio-latków czyli 49 dzieci, które przez długi okres podejmowały próby sprostaniu zadań, zabaw oraz innych aktywności o tematyce patriotycznej i regionalnej. Nad wszystkim czuwali nauczyciele naszego przedszkola, by ta przygoda była przez najmłodszych mile i na długo zapamiętana, a także by przybliżyła im wartości związane z umiłowaniem Ojczyzny.

• Pierwszym z zadań była nauka słów hymnu „Mazurka Dąbrowskiego”. Dzieci zostały doskonale osłuchane z melodią, a także podjęły się nauki śpiewu czterech zwrotek hymnu narodowego, by móc w sposób godny odśpiewać go o godz. 11:11 wraz z resztą przedszkolaków podczas obchodów tegorocznego święta państwowego. (ZADANIE 1.)
  • 9 listopada na terenie naszego Przedszkola odbyła się uroczysta akademia z okazji stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczestniczyły w niej wszystkie dzieci, które w większości były odświętnie ubrane, a także każde z nich otrzymało biało-czerwony kotylion. (ZADANIE 3.)
  • Dzieci nie tylko uczyły się w tym okresie hymnu narodowego ale także innej piosenki. „Jesteśmy Polką i Polakiem” to piosenka opowiadająca o naszej ojczyźnie, która swoją wesołą i skoczną melodią szybko i na długo pozostała w pamięci naszych najmłodszych. (ZADANIE 4.)
  • Najstarsi, bo grupa Podróżników (6cio-latki) zaprezentowała wszystkim taniec, który wykonali z użyciem szarf w barwach narodowych. Było to przepiękne widowisko. (ZADANIE 5.)
  • Młodsi koledzy i koleżanki wyrecytowali z podziałem na dwie grupy wiersz Władysława Bełzy, który powinien znać każdy prawdziwy patriota, a mianowicie „Katechizm polskiego dziecka. Kto Ty jesteś?...” (ZADANIE 6.)
  • Na gazetkach w przedszkolu zawisły w tym okresie prace dzieci o tematyce patriotycznej. Każdy, nawet najmłodszy zapoznany został z barwami narodowymi, wizerunkiem naszej flagi czy też godła. W grupie najstarszej wykonany był również kącik o tematyce patriotycznej. (ZADANIE 7.)
  • Przedszkolaki bawiły się również w kole śpiewając znaną im dobrze z melodii i słów piosenkę do zabawy „Rolnik sam w dolinie”, przy której każdy mógł wyjść na środek, a do tego zabrać z sobą swojego przyjaciela. (ZADANIE 9.)
  • W naszym regionie króluje oczywiście kuchnia Polska, a z nią związane są oczywiście kluski śląskie. Jest to potrawa, a raczej jej część, którą łatwo zrobić z dzieckiem. Do wykonania ciasta na kluski śląskie potrzebujemy jedynie ugotowanych i przeciśniętych przez praskę ziemniaków, mąki ziemniaczanej, jajka i szczyptę soli. A z resztą poradzić sobie łatwo, gdyż należy wszystko zagnieść i uformować odpowiednie kluseczki. (ZADANIE 10.)
  • Ciekawą aktywnością był również pokaz mody patriotycznej, podczas której królowała biel i czerwień. (ZADANIE 15.)
  • W ogrodzie wokół naszej placówki przybyło drzew. By uczcić tę ważną rocznicę dzieci zasadziły drzewo pamięci. (ZADANIE 16.)
  • Dla dzieci i ich rodziców został przeprowadzony konkurs plastyczny pt. „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Wszystkie prace były wykonane bardzo starannie i ciekawie, więc i rozstrzygnięcie wygranej pracy było trudne. Jednak jak to w konkursach bywa… należało podjąć takową decyzję. (ZADANIE 14.)

Zasady konkursu:

• Konkurs jest organizowany dla dzieci z każdej grupy wiekowej z naszego przedszkola wraz z rodzicami.
  • Format prac: A3, A4: technika dowolna.
  • Każda praca powinna być opisana na odwrocie (imię, nazwisko oraz wiek autora).
  • Przy ocenie prac pod uwagę brana będzie: staranność oraz zgodność
    z tematem.
  • Dozwolone są prace indywidualne, a także prace dziecka wraz
    z rodzicem.
  • Termin oddawania prac: 7 listopad 2018r.
  • Miejsce składania prac: sala „Podróżnicy”.
  • Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 9 listopada 2018r.

Prace przechodzą na własność organizatora.

im. Matki Polki

ul. Kozielska 27