Sprawozdanie z realizacji projektu: „Piękna nasza Polska cała”. SP11 P-ń

Wpis dodał(a) Elżbieta Cencek

Sprawozdanie z realizacji projektu: „Piękna nasza Polska cała”.

Szkoła Podstawowa nr 11 w Poznaniu.

Osoby odpowiedzialne:  Elżbieta Cencek i Agnieszka Mroskowiak – Wylegała.

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to świetna okazja, by przybliżyć dzieciom ważne daty z historii Ojczyzny oraz  zrozumieć trudne i zawiłe losy naszych przodków. Udział w projekcie umożliwił uczniom uczczenie tej niezwykłej rocznicy.

W pierwszym semestrze roku szkolnego 2018/2019 uczyli się czym jest patriotyzm, poznawali swój kraj oraz dowiedzieli  się wielu ciekawostek na temat  Poznania.

Zrealizowaliśmy następujące punkty projektu:

1. Nauka i zaśpiewanie Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego.

W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, podczasapelu, w ramach świętowania

100 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI, uczniowie naszej szkołyzaśpiewali 4 zwrotkowyHymn Narodowy – „Mazurek Dąbrowskiego”.

2. Inscenizacja z okazji  11 listopada

Uczniowie klasy III B, dla koleżanek i kolegów, przygotowali inscenizację teatralno-muzyczną pt: „Dwa głosy o 11 listopada”, na którą również zostały zaproszone dzieci z osiedlowego przedszkola.

Inscenizacja ta została zaprezentowana również podczasmiędzyszkolnego konkursu „Polska, Poznań, Patriotyzm” w Szkole Społecznej nr 2 w Poznaniu.

3.Nauka  piosenek o tematyce patriotycznej.

15 listopada odbył się koncert piosenek patriotycznych. Uczniowie klas I-III, ubrani na biało-czerwono, zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne. Każda klasa zaśpiewała przygotowaną piosenkę. Były to różne utwory, powstałe ponad 100 lat temu, jak np. „Marsz Pierwszej Brygady” – ulubiona pieśń Józefa Piłsudskiego oraz nowe, współczesne, np. „Piosenka małego patrioty”.

4.Nauka wierszy o tematyce patriotycznej.

Uczniowie wszystkich klas przygotowali wiersze patriotyczne. Spośród nich zostali wyłonieni laureaci, którzy swoje umiejętności zaprezentowali podczas koncertu z okazji 11 listopada. Recytowane wiersze były tekstami napisanymi głównie przez współczesnych autorów.

5. Zorganizowanie kącika „Piękna nasza Polska cała” o tematyce patriotycznej. Gazetka była systematycznie powiększana o prace uczniowskie. Znajdowała się na szkolnym korytarzu

6. Praca plastyczna – strój ludowy

Podczas Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia, dzieci wykonały prace plastyczne i za pomocą dowolnej techniki, ubrały misie w stroje ludowe.

7.„Na skrzydłach historii”  - wykonanie prezentacji  multimedialnej o Poznaniu. Prezentacje zostaną przedstawione w styczniu i lutym, stywszystkim uczniom i osobom odwiedzającym naszą szkłę, na monitorze w głównym holu. Jest to związane z 100 rocznicą Powstania Wilekopolskiego.

8. „Piękna nasza Polska cała” wysłanie pocztówki z Poznania .

Pocztówka została wysłana we wrześniu, jako inauguracja projektu.

9.Napisz kartkę bohaterom.

Nasi uczniowie by sprawić radość Powstańcom Warszawskim, wypisali, ozdobili i wysłali kartki pocztowe. Za ich pośrednictwem, pragnęli  podziękować i złożyć hołd wszystkim, którzy walczyli o wolność naszego kraju. Na każdej pocztówce został umieszczony adres szkoły.  Mamy nadzieję, że będziemy mieli dużo szczęścia i uda nam się nawiązać dialog pokoleń.

10. Konkurs plastyczny pt: „Moja mała Ojczyzna”.

17 września 2018 roku odbył się konkurs plastyczny pt.: „Moja mała Ojczyzna” dla uczniów klas 1-3.Po eliminacjach klasowych nauczycielki wyłoniły uczestników  do udziału w szkolnym konkursie. Ostatecznie przystąpiło do niego 18 uczniów. Dzieci rysowały kredkami pastelowymi.

11.„Dzień  Mody Patriotycznej”

15 listopada uczniowie przyszli do szkoły ubrani na biało-czerwono i podczas dużej przerwy zaprezentowaliswoje stroje.

12. „Drzewo pamięci”

30 października 2018 r., uczniowie klas trzecich posadzili drzewo. Na cześć Józefa Piłsudskiego dzieci postanowiły  nazwać je „Józkiem”. To dąb szypułowy, należący do rodziny bukowatych. Mamy nadzieję, że pięknie zazieleni się już najbliższej wiosny.

1. „Szlakiem historii”

Wycieczka animowana  Szlakiem Powstania Wielkopolskiego  - Przewodnik ubrany w  pełny mundur powstańczy, wcielając  się w rolę dowódcy nowego plutonu powstańczego oprowadzał mieszaną grupę uczniów (z różnych klas I-III) po historycznych miejscach. Uczniowie klas drugich i trzecich uczestniczyli w warsztatach  pt.: Opowiem Ci o wolności:”, które odbyły się w Bramie Poznanie. Przy okazji tych warsztatów dzieci zwiedziły miejsce początków państwa polskiego – Ostrów Tumski.

od Elżbieta Cencek

do Elżbieta Cencek