Sprawozdanie- PM nr 18 w Gorzowie Wlkp. grupa "Skrzaty" 5-latki

Wpis dodał(a) Izabela Składanowska

Przedszkole Miejskie numer 18 w Gorzowie Wielkopolskim
Łużycka 8, 66-400 Gorzów Wlkp.
p18@edu.gorzow.pl

Nauczyciele:
Izabela Składanowska
Ewa Miller

11 listopada to wspaniały i wyjątkowy dzień dla wszystkich Polek i Polaków. Tego dnia  nasza OJCZYZNA ODZYSKAŁA NIEPODLEGŁOŚĆ, dzięki temu dziś możemy cieszyć się wolnością, którą odzyskaliśmy dokładnie 100 lat temu. Ze względy na tą wyjątkową rocznicę dzieci z Miejskiego Przedszkola numer 18 w Gorzowie Wielkopolskim postanowiły przyłączyć się do Międzynarodowego Projektu „Piękna Nasza Polska Cała”,  aby należycie ją uczcić J

Dzieci z grupy „Skrzaty“ zrealizowały następujące zadania:

1) Nauka, osłuchanie się i zaśpiewanie Hymnu Polski- Mazurka Dąbrowskiego. Dzieci nauczyły się całego utworu,  który dnia 09.11.2018 o godzinie 11.11 został uroczyście i wspólnie odśpiewany przez wszystkie dzieci i pracowników przedszkola w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej” (zadanie 1).

2) Dzieci nauczyły się piosenek o tematyce patriotycznej „Rodzinny Kraj” oraz „Co to jest niepodległość?” (zadanie 4).

3) Skrzaty nauczyły się tańczyć „Krakowiaka” (zadanie 5).

4) Dzieci poznały i recytowały „Katechizm polskiego dziecka” W. Bełzy (zadanie 6).

5) W sali i holu przedszkola zostały zorganizowane kąciki i wystawy patriotyczne „Piękna nasza Polska cała” (zadanie 7).

6) Grupowa praca plastyczna „Strój ludowy naszego regionu”- lubuski strój (zadanie 8).

7) Dzieci utrwalały i poznały wiele zabaw ludowych m.in.: ,,Mało nas, mało nas do pieczenia chleba”, ,,Mam chusteczkę haftowaną", najbardziej upodobały sobie jednak zabawę „Jaworowi ludzie” (zadanie 9).

8) „Według przepisu Babci lub Dziadka”- dzieci poznały w przedszkolu  tajniki kiszenia ogórków (zadanie10).

9) „Na skrzydłach historii”- dzieci obejrzały prezentację multimedialną o swojej miejscowości- Gorzowie Wielkopolskim- poznały jego historię, zabytki oraz ciekawostki o nim (zadanie 11- prezentacja opublikowana na stronie „Piękna nasza Polska cała”).

10) „Piękna nasza Polska cała”- wysłanie pocztówki swojej miejscowości na adres: MP nr 2 w Aleksandrowie Łódzkim (zadanie 12).

11) „Napisz kartkę Bohaterom”- dzieci wysłały kartki BOHATEROM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO (zadanie 13).

12) „Drzewo Pamięci”- zasadzenie na terenie przedszkola drzewek jako symbolu życia i wolności (zadanie 16).

13) „Szlakiem historii” dzieci udały się na wycieczkę na terenie miasta, podczas której poznały jego zabytki kultury regionalnej, dorobku historycznego, kultury, architektury i tradycji (zadanie 18).

14) Turniej wiedzy patriotycznej pt. „Kocham cię, Polsko”- turniej został przeprowadzony w grupie (zadanie 19).

Ponadto dnia 09.11.2018r. dzieci wzięły udział w uroczystym apelu przygotowanym przez grupę dzieci 6-letnich z grupy „Smerfów” oraz dnia 07.011.2018r. w zajęciach o tematyce patriotycznej w WiMBP w Gorzowie Wielkopolskim.

Ogórki kiszone - przepis

Składniki:

• 1,5 kg ogórków
• korzeń chrzanu
• 2-3 liście chrzanu lub młode liście winogronu
• 2 liście z wiśni
• 8 ząbków czosnku
• 1-2 łodygi kopru kwitnącego (mogą być razem z kwiatami i nasionami)
• ziele angielskie
• 2-3 liście laurowe
• pieprz ziarnisty
• sól

Przygotowanie:

Ogórki, chrzan, czosnek, liście i koper umyć i oczyścić. W kamiennym garnku (najlepiej) lub dużych słoikach (3-5 litrowe) ułożyć ciasno ogórki. Dodać po kilka ziaren pieprzu i ziela angielskiego, liście laurowe i z wiśni, czosnek, korzeń chrzanu i koper. Na wierzchu naczynia ułożyć liście chrzanu, winogrona i wiśni. Przygotować zalewę dodając na każdy litr wody 1 łyżkę stołową soli. Zalewę zagotować a następnie wystudzić. Zimną zalewą zalać ogórki i obciążyć z wierzchu naczynie (można talerzykiem i kamieniem - oczywiście wszystko wyszorowane i wyparzone).

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Izabela Składanowska

do Izabela Składanowska