"Piękna Nasza Polska Cała" Przedszkole nr 10 im.M. Konopnickiej w Suwałkach

Wpis dodał(a) Grażyna Jatkowska

Sprawozdanie

Projekt edukacyjny „Piękna Nasza Polska Cała” nasze przedszkole realizowało od września do grudnia 2018 roku. Jak wszyscy wiemy, wychowanie patriotyczne powinno rozpoczynać się jak najwcześniej i towarzyszyć w życiu codziennym, każdego młodego obywatela. Najważniejszym aspektem jest kształtowanie  tożsamości narodowej, przywiązania do ojczystego kraju oraz rozwijanie pozytywnych zachowań społecznych. Dlatego z dużą chęcią i z zainteresowaniem nasze przedszkole włączyło się w realizację projektu. Z  wielkim przejęciem i entuzjazmem nasze dzieciaki podchodziły do każdego wykonywanego zadania. Świetnie się bawiąc i ucząc staraliśmy się zrealizować, jak najwięcej punktów zawartych w projekcie. W każdej grupie przedszkolnej dzieci uczyły się wierszy oraz piosenek o tematyce patriotycznej. W grupie ”Pszczółki” był to wiersz Czesława Janczarskiego „Co to jest Polska?”. Dzieci z każdej z grupy poznały piosenki patriotyczne. Jedną z nich jest piosenka „Polska biało- czerwoni”- Tropiciele 4-latki oraz układ taneczny do piosenki „Od morza, aż do Tatr”- Monika i Mateusz Kluza. Dzieci z wszystkich grup przedszkolnych uczyły się czterech zwrotek Hymnu Państwowego- „Mazurek Dąbrowskiego” i wspólnie odśpiewaliśmy go w dniu 9 listopada o godz. 11.11. W przedszkolu odbył się pokaz mody patriotycznej, gdzie dzieci w z wielką radością prezentowały swoje biało- czerwone stroje, a następnie każde dziecko otrzymało dyplom za aktywny udział w pokazie. By oddać hołd tak ważnejrocznicy, w przedszkolu9 listopada, Panie z grupy „Pszczółki” i grupy „Krasnoludki”, zorganizowały uroczystość, gdzie mali artyści z wszystkich grup przedszkolnych recytowali wiersze i śpiewali piosenki o tematyce patriotycznej. Panie z grupy „Motylki” zorganizowały między przedszkolny konkurs plastyczny „Polska – moja Ojczyzna”, najpiękniejsze prace zostały nagrodzone i wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział. Panie z grupy„Pszczółki”, zorganizowały wewnętrzny konkurs wiedzy o Polsce „Serce dla Polski”, gdzie udział brały dzieci z wszystkich grup przedszkolnych i każda grupa otrzymała dyplom. Panie z grupy „Żabki”, były autorkami wewnątrz przedszkolnego konkursu wiedzo o Suwałkach, w którym brały udział dzieci ze starszych grup przedszkolnych. Dzieciaki, które wykazały się szczególną wiedzą zostały nagrodzone. W atmosferze patriotycznej panie z grupy „Biedronki” i „Motylki” zorganizowały wieczór poezji Marii Konopnickiej „Polski my naród”, gdzie dzieci i rodzice recytowali wiersze Marii Konopnickiej o tematyce patriotycznej. Wszyscy uczestnicy otrzymali podziękowania. Dzieci z grupy „Żabki” nauczyły się i pięknie zatańczyły Taniec Podlaski, którego autorem jest Zespół Ludowy z Tauruszyszek, prezentując przy tym stroje regionalne. Dzieci z każdejgrupy przedszkolnej wspólnie wykonały piękne flagi, które następnie dumnie zaprezentowały. W radosnej atmosferze odbyły się zajęcia otwarte o tematyce patriotycznej „Polsko, dla ciebie śpiewam, tańczę i gram”. W przedszkolu istnieje kącik regionalny, który jest cały czas wzbogacany o nowe przedmioty, o charakterze regionalnym i folkowym. W ramach edukacji patriotycznej dzieci odbyły wycieczki, w których zwiedzały Suwałki, poznawały miejsca historyczne, zabytkowe. Dzieci z każdej grupy wiekowej poznały i bawiły się w zabawy ludowe, np. Chodzi lisek koło drogi, Róża, Kciuciubabka, Jawor. Uczestniczenie w projekcie, realizacja zadań z pewnością przyczyniła się do wzrostu świadomości patriotycznej u dzieci, kształtowania tożsamości narodowej, oraz przywiązania do tradycji a tym samym obrazu Ojczyzny, który pozostanie na całe życie.

Scenariusz uroczystości Dnia Niepodległości

1. Powitanie wszystkich -P. Dyrektor
  2. Odśpiewanie przez wszystkich Hymnu Państwowego „Mazurek Dąbrowskiego” o godz. 11.11
  3. Wiersz „ Pojedziemy w cudny kraj”    M. Konopnicka
  4. Piosenka "Złota trąbka" Tropiciele
  5. Wiersz „Katechizm polskiego dziecka” Wł. Bełza
  6. Piosenka „Jestem Polką i Polakiem" Justyna Tomańska, Mariusz Totoszko
  7. Wiersz „Ojczyzna” Wł. Domeradzki
  8. Wiersz „Piękna jest nasza ziemia”-  Cz. Janczarski
  9. Piosenka z układem tanecznym "Od morza aż do Tatr" Monika, Mateusz Kluza
  10. Wiersz „Modlitwa polskiego dziewczęcia” – Wł. Bełza
  11. Pokaz mody patriotycznej.
  12. Zakończenie

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Grażyna Jatkowska

do Grażyna Jatkowska