Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Płocka „14” w Międzynarodowym Projekcie „Piękna nasza Polska cała”


Wpis dodał(a) Ewa Chylińska
ponad 6 lat temu, wyświetleń 583


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Miejskie Przedszkole nr 14 w Płocku przystąpiło do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”, który ogłoszony został w związku z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W jego realizację zaangażowały się wszystkie grupy przedszkolne. Już w miesiącu wrześniu przystąpiliśmy do dokonania podziału zadań zgodnie z możliwościami rozwojowymi przedszkolaków.

We wszystkich salach nauczycielki wspólnie z dziećmi zorganizowały kąciki patriotyczne „Piękna nasza Polska cała”, których tematyka i treść służy do systematycznego utrwalania pojęć i wiadomości dotyczących naszego kraju i naszego miasta - Płocka. (zadanie 7)

Pracując na zajęciach z mapą Polski dzieci poznawały różne miasta - ich nazwy, położenie i najważniejsze zabytki, a także charakterystyczne dla danego miasta wiadomości. Wtedy poznaliśmy Aleksandrów Łódzki, gdzie przy ulicy Łęczyckiej 4 znajduje się Miejskie Przedszkole nr 2. Pracuje w nim z „Tralalinkami” Pani Ludmiła Fabiszewska, do której wysłaliśmy pocztówkę swojej miejscowości, żeby nasze piękne miasto - Płock, znalazło się na pocztówkowej mapie Polski. (zadanie 12)

Wszystkie grupy z naszego przedszkola wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „Napisz kartkę Bohaterom”. Młodsze dzieci naklejały na kartkach gotowe elementy w kształcie serduszek i kwiatków, a starsze przedszkolaki - samodzielnie wykonały kompozycje rysunkowe według własnych pomysłów. Gotowe kartki wysłane zostały do Fundacji SENSORIA we Wrocławiu. (zadanie 13)

Najstarsza grupa wiekowa w naszym przedszkolu - „Misie”, poznawała i omawiała wygląd strojów ludowych z różnych regionów Polski. Po zajęciach dzieci wspólnie doszły do wniosku, że koniecznością stało się wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej „Strój ludowy naszego regionu”, tzn. strój mazowiecki, która mogłaby stanowić stałą ekspozycję sali. Do tego przedsięwzięcia zaprosiliśmy panią dyrektor Agatę Matuszewską, która wykorzystując swoje uzdolnienia plastyczne, włączyła się w wykonanie pracy wspólnie z przedszkolakami. (zadanie 8)

Poznawanie polskiego folkloru jest trwalsze i przynosi największe korzyści, gdy wiedza ma bezpośrednie zastosowanie w praktyce. Grupa „Misiów” chętnie uczyła się wielkopolskiego tańca ludowego pt. „Maryneczka”. I z dumą prezentowała ten taniec koleżankom i kolegom z innych grup przedszkolnych. (zadanie 5)

Zabawy ludowe stanowią stały i nieodłączny składnik aktywności dzieci w naszym przedszkolu, którym wiele radości dostarcza wspólna zabawa łącząca ruch ze śpiewem. W codziennym repertuarze znajdują się takie zabawy jak: „Ojciec Wirgiliusz”, „Jaworowi ludzie”, „Ulijanka”, „Mało nas do pieczenia chleba”, „Stoi różyczka” czy „Siała baba mak”. Dzieci z grupy „Słoneczek” poznały nową zabawę ludową pt. „Uciekaj myszko do dziury”, podczas której bardzo ważne było dla nich, aby ten „kot bury” raczej nie złapał myszki... (zadanie 9)

10 października świętowaliśmy zapoczątkowany w 1951 r. w Stanach Zjednoczonych Międzynarodowy Dzień Drzewa, bo do tradycji naszego przedszkola wpisało się już coroczne sadzenie drzewa na terenie ogrodu przedszkolnego. W tym roku posadziliśmy świdośliwę, która wiosną pięknie przyozdobi nasz ogródek białymi kwiatkami. Akcja sadzenia drzewa zbiegła się z realizacją zadania w ramach Projektu „Piękna Nasza Polska Cała”, dlatego też pani dyrektor Agata Matuszewska udekorowała drzewko kokardą w barwach ojczystych oraz logo Projektu. Podczas codziennego pobytu dzieci w ogródku przedszkolnym, obserwujemy, jak wzrasta nasze „Drzewo Pamięci” stanowiące symbol życia i wolności. (zadanie 16)

Dwie grupy starszaków: Kaczorki i Misie udały się na wycieczkę „Szlakiem historii”. Dzieci maszerowały ulicami osiedla Dobrzyńska i dotarły na Cmentarz Stary oraz Cmentarz Zabytkowy przy ulicy Kobylińskiego, na terenie których znajdują się miejsca pamięci narodowej. Tam przedszkolaki zapaliły znicze na Grobach Nieznanych Żołnierzy, którzy zginęli w walce o wyzwolenie miasta z okupacji. Dla każdego dziecka był to ważny i doniosły czyn, dlatego każde z nich samodzielnie i ostrożnie ustawiało swój znicz wśród wielu innych, które już świeciły się na grobach. Ta wielka liczba zniczy świadczy o wciąż żywej pamięci ludzi o naszych bohaterach, dzięki którym dziś możemy spokojnie żyć w niepodległej Polsce. Pobyt na cmentarzu i zapalenie zniczy było dla przedszkolaków okazją do zapoznania się z miejscami, postaciami i wydarzeniami historycznymi mającymi znaczenie dla naszego miasta i kraju, a także oddania hołdu poległym obrońcom ojczyzny, którzy „Zginęli, abyśmy żyli”. (zadanie 18)

Grupa Sówek i Żabek spotkały się na zabawach utrwalających wiadomości dotyczące Polski. Dzieci zaśpiewały piosenki i recytowały wiersze o tematyce patriotycznej oraz wspólnie tańczyły w kole. Kulminacyjną częścią spotkania był quiz wiedzy patriotycznej ph. „Kocham cię, Polsko”. Obydwie grupy rywalizowały w udzielaniu odpowiedzi na pytania dotyczące naszego kraju. Za poprawną odpowiedź Sówki i Żabki uzyskiwały punkt i wrzucały do pojemników białe i czerwone kule, które po zliczeniu ich dały remisowy wynik, co bardzo ucieszyło obydwie grupy nagradzające się wzajemnie gromkimi brawami. (zadanie 19)

Dzieci 5 i 6 letnie wzięły udział w IX Biegu Przedszkolaka pod hasłem „Bieg ku Niepodległej”. Zawodnikom towarzyszyła biało-czerwona oprawa uroczystości oraz podniosła atmosfera. Wszyscy dzielnie pokonali niełatwą leśną trasę i dobiegli do mety, gdzie na każdego uczestnika czekał pamiątkowy medal. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów sportowych czuwał Sędzia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, członek zarządu Centralnego Kolegium Sędziów PZLA - Wojciech Krokoszyński. Na zakończenie imprezy wszyscy uczestnicy degustowali okazjonalny biało-czerwony tort. (zadanie 20)

W związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości nasi wychowankowie uczestniczyli w imprezach organizowanych na terenie miasta Płocka. Dzieci śpiewały utwory patriotyczne: „Polska”, „Nie masz nad żołnierza” oraz „Morze, nasze morze” podczas VIII edycji Festiwalu Piosenki Przedszkolnej zorganizowanej przez Bibliotekę dla Dzieci im. W. Chotomskiej w Płocku, XIII Przedszkolnego Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej, który odbył się w Bazylice Katedralnej w Płocku oraz XXVII Konkursu Piosenki i Pieśni Legionowej w ramach XXVII Rajdu Niepodległości „Szlakami Legionistów Płockich”, który odbył się w Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Jagiełły. (zadanie 4)

9 listopada w naszym przedszkolu odbyła się uroczysta akademia ph. „Kto ty jesteś? - Polak mały”, upamiętniająca 100-lecie Odzyskania Niepodległości (zadanie 3). Zaproszeni na nią zostali rodzice naszych wychowanków, aby razem z dziećmi świętować ten wyjątkowy dla Polaków dzień. Tego dnia przedszkolaki ubrane były na galowo i miały przypięte biało-czerwone kotyliony. A na znak wspólnoty przedszkolnej, również wszyscy goście udekorowani zostali kotylionami. Wszystkie dzieci, te z młodszych grup i te, z grup starszych, z dumą występowały recytując wiersze i śpiewając piosenki o charakterze patriotycznym. Prezentowane przez przedszkolaki utwory poetyckie (zadanie 6) opowiadały o rozbiorze Polski, męstwie żołnierzy „utrudzonych walką”, symbolach narodowych i pięknie naszej ojczyzny. Także maluszki „Smerfiki” stanęły na wysokości zadania odważnie recytując wiersz Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”. Podczas występu dzieci zaśpiewały piosenki (zadanie 4): „Co to jest niepodległość”, „Polska”, „Płynie Wisła, płynie”, „Polsko nasza”, „Jesteśmy Polką i Polakiem” oraz pieśń legionową „Przybyli ułani”. Na zakończenie akademii wszyscy zgromadzeni, tzn. przedszkolaki, rodzice i pracownicy przedszkola, uroczyście odśpiewali hymn państwowy, biorąc tym samym udział w ogólnopolskiej akcji bicia „Rekordu dla Niepodległej”. To był wspaniały dźwięk, gdy o godzinie 11.11 gromki śpiew „Mazurka Dąbrowskiego” niósł się echem ulicami osiedla... (zadanie 1).

I chociaż opadły już wrażenia po obchodach Święta Niepodległości, to nadal podejmujemy nowe inicjatywy o tematyce patriotycznej, bo to, jak być dobrym Małym Polakiem, dzieci uczyć się będą jeszcze przez wiele następnych lat, gdy podczas zajęć i zabaw, odkrywać będą tajemnicę zamkniętą w magicznym słowie PATRIOTYZM.

 

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.


Strona projektu


Zobacz wszystkie wpisy
od Ewa Chylińska



Wyślij wiadomość
do Ewa Chylińska

Kartka z kalendarza


Wiemy jak cenny jest Twój czas, dlatego co miesiąc otrzymujesz od nas komplet gotowych materiałów, które pomogą Ci przygotowywać się do zajęć – szybko, łatwo i przyjemnie!

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Komentarze

Wyślij wiadomość do Ewa Chylińska

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!