„W Dzień Dziecka wszystko jest możliwe bajki stają się prawdziwe...”

Wpis dodał(a) Agnieszka Piasecka

Obchody Dnia Dziecka w Przedszkolu Samorządowym Nr 82 w Białymstoku.

Maj i czerwiec to najbarwniejsze  miesiące  w naszym przedszkolu, które obfitują  w zabawy, turnieje i niespodzianki. Na dworze robi się coraz cieplej, coraz więcej czasu spędzamy na podwórku, podczas wycieczek i pikników. Zwieńczeniem tego  pięknego okresu jest uroczystość z okazji  Dnia Dziecka. Już kilka miesięcy wcześniej Panie nauczycielki zastanawiają się czym zaskoczyć i zachwycić swoich wychowanków.  W tym roku postanowiłyśmy  zabrać nasze przedszkolaki do świata książki ale w dosłownym tego słowa znaczeniu. To, że dzieci bajki znają i kochają dla wszystkich było jasne, postanowiłyśmy więc  pójść  o krok dalej i wskoczyć do takiej bajeczki, by zmienić nieco jej przebieg. W tym celu, panie n-lki tego specjalnego dnia zamieniły się we wróżki. Wróżki, jak na  prawdziwe  czarodziejki  przystało posiadały magiczną księgę zaklęć i różdżki, a  czarując wywoływały   postaci z bajek.

Najpierw  wróżki wyczarowały starszą kobietę, opartą o chatkę , która z nietęgą miną czekała na męża.  Gdy powiedziała, że mąż udał się  do złotej rybki  dzieci od razu odgadły z jakiej bajki pochodzi ta postać.  Następnie wróżki z pomocą dzieci przekonały kobietę ,że należy  doceniać to,  co się ma i że nie warto być zachłannym.  Dzięki temu kobieta zrozumiała, co jest w życiu ważne i ustrzegła się przed utratą wszystkiego.

Następnie wróżki wyczarowały Czerwonego Kapturka, który właśnie zamierzał zboczyć  ze ścieżki. Wtedy wróżki  przypomniały dziewczynce przestrogi mamy i zakazały słuchać rad nieznajomych.  Na scenie pojawił się także głodny wilk, któremu wróżki uświadomiły, że  nie wolno  krzywdzić innych, a w życiu należy kierować się zasadą: Nie czyń drugiemu, co Tobie nie miłe. Do tego w sposób delikatny zasugerowały wilkowi zmianę nawyków żywieniowych, zmianę, która wszystkim z pewnością  wyjdzie na dobre.

Na koniec wróżki wyczarowały  macochę , która  wezwała kopciuszka, by  zlecić mu szereg prac do wykonania. Oburzone czarodziejki oświadczyły kobiecie, że nie wolno tak traktować biednej dziewczyny, że należy być sprawiedliwym. Uświadomiły dla macochy, że oszczędzając córki nie przygotuje ich do życia, bo przecież niczego się nie nauczą  wciąż leniuchując.  Przypomniały również jak ważną wartością jest rodzina, która powinna się wspierać i działać razem. Macocha dała się przekonać i zawołała do siebie wszystkie córki, by ogłosić nowe zasady. Kopciuszek odetchnął z ulgą a nasze przedszkolaki z wielkim entuzjazmem przyjęły nową wersję bajki.

Na koniec wszystkie bajkowe postacie wraz z dzieciakami bawiły się przy znanych  wszystkim utworach.  Tak oto  udało nam się w ten wyjątkowy dzień zmienić przebieg znanych bajek. Okazało się, że każdej z postaci zabrakło trochę wrażliwości i empatii, które udało się im dostarczyć za pomocą czarów, które możliwe są tylko  w tak szczególnym dniu jakim jest  Dzień Dziecka.

N-lki  Przedszkola Samorządowego Nr 82

Anna Rynkiewicz