DZIEŃ KOLEJARZA

Film dodał(a) DANUTA MILINKIEWICZ

25 listopada obchodzony jest Dzień Kolejarza. Święto to stało się doskonałą okazją do odwiedzenia przez dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 2 im. Misia Uszatka zabytkowego Dworca PKP w naszym mieście oraz spotkania się z panem Adamem Wasylinko, pracownikiem kolei.

Dużym zaskoczeniem dla dzieci, był fakt, iż zamiast pociągu – na torach stały dwa dziwne pojazdy, służące kolejarzom do pracy – pojazd szynowy zbudowany na bazie samochodu marki „Żuk” oraz dwie drezyny. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści o przeznaczeniu tych pojazdów. Przedszkolaki miały okazję wejść na drezynę i zobaczyć z bliska jak wygląda - były pod ogromnym wrażeniem. Pan Adam starał się odpowiadać na wszystkie zadawane pytania przez dzieci. Przybliżył też odrobinę historii naszej kolei. Pokazał wiele ciekawych rzeczy, m.in. pamiątkę 110 rocznicy powstania linii kolejowej Kętrzyn – Węgorzewo, zdjęcia pociągu kursującego na tej trasie, chorągiewkę, którą dawno temu sygnalizowano odjazd pociągu. Ale „wisienką na torcie” była demonstracja przestawiania torów. Zadaniem dzieci  było odgadnąć, w którą stronę po przestawieniu torów pojedzie pociąg. Przedszkolaki odbyły, także szybkie szkolenie na temat bezpiecznego zachowania się podczas przebywania na obszarach kolejowych oraz podczas podróżowania pociągiem. Dzieci podziękowały panu Adamowi żywiołową owacją i złożyły życzenia z okazji Święta Kolejarza. Spotkanie z panem Adamem Wasylinko było wyjątkową przygodą i nowym doświadczeniem dla naszych przedszkolaków.

od DANUTA MILINKIEWICZ

do DANUTA MILINKIEWICZ